Pěstování afrických fialek není věda. Klíčové je světlo a zálivka

Africká fialka (Saintpaulia ionatha) má pověst nenáročné pokojovky pro začátečníky. Lidé ji však vyšlechtili do stovek různých kultivarů, které se svou náročností na podmínky liší. Pokud je však umístěna na správném místě a je správně zalévána, pokvete vám každá.

Pro květy potřebuje světlo

Jakožto rostlina z afrického kontinentu, má fialka ráda hodně tepla a vlhka, naopak nesnese průvan a přímé sluneční záření. Umístění na jižně orientovaných oknech může vést až k popáleninám listů. Proto je dobré jí poskytnout místo na sice světlém, ale mírně stinném místě. Často se umisťuje na parapety oken v kuchyni, která bývá světlá, teplá, ale nepřepálená sluncem.

Rostlina sice nemluví, přesto s námi ale umí komunikovat. Světelné podmínky lze odečíst z pozice jejích listů. Má-li světla málo, natahuje lístky vzhůru a bledne. Pokud je přehlcena sluncem, jak jsme zmínili výše, objevují se na listech popálená místa.

V zimním období, kdy je denního světla málo, má fialka ráda přisvícení umělým osvětlením. Pro kvetení potřebuje světlý den o délce minimálně 14 hodin.

Bez vody není život, mnoho ale škodí

Zálivka je v případě pokojových fialek tak trochu alchymie. Potřebují sice vlhký vzduch, ale nesnesou rosení. Potřebují vlhký substrát, ale snadno se přemokří a uhnijí. Navíc mají rozdílné požadavky v létě a v zimě.

Pro udržení vlhkosti vzduchu je ideální používat odpařovače vody na radiátory. Ty zajistí optimální vzdušnou vlhkost bez nebezpečí poškození rostliny. Přes léto ve vysokých teplotách potřebují fialky dvakrát týdně bohatou zálivku, ideálně spodní. Aby se zabránilo uhnívání kořenů, je třeba zbytek vody ze spodní misky po půl hodině vylít. V zimě stačí zalévat až ve chvíli, kdy substrát rostliny vyschne.

Ve velkém květináči ne

Aby se jí dobře dařilo, potřebuje mít fialka v květináči spíše těsno. Má-li květináč příliš velký, veškerou svou energii vynaloží na budování kořenového systému, aby si tento prostor zútulnila. A pak nekvete. Existuje řada různě velkých druhů fialek. Pro ty nejmenší z nich se doporučuje velikost květináčku kolem 7 cm v průměru, ty střední zhruba 20 cm a pro velké do 40 cm.

Obrázky: Pixabay