Pěstování ananasu v domácích podmínkách. Od zasazení až po sklizeň

Ananas je tropická rostlina s jedlým ovocem, původem z Jižní Ameriky, kde se pěstuje po mnoho staletí. Do Evropy se dostal v 17. století. Roste jako malý keř. V dnešní době můžete úspěšně pěstovat ananas v bytě, i když se nejedná o zcela jednoduchý úkol. Na druhou stranu je pěstování ananasu cenově dostupné a zvládnutelné pro zkušené i začínající zahradníky.

Jak pěstovat ananas?

Začněte výběrem výsadbového materiálu. Může vám posloužit ananas zakoupený v obchodě. Hlavní věc je, dodržovat následující podmínky:

  • Vyberte ovoce v teplé sezóně a pouze zralé
  • Vrcholy rostliny (hřebeny), které budou sloužit jako výsadbový materiál, nejsou poškozeny nebo zamrznuty
  • Ananasová slupka má zlatožlutou barvu a není poškozena

Další fází je oddělení horní části ananasu od plodu. Je zde několik možností. První možností je „odkroutit“ horní část, tedy listy, od samotného plodu. Další možností je, že listy odříznete ostrým nožem. Buď spolu s asi 1 centimetrem dužiny, nebo oddělíte pouze listy. Poté je nutné vrchní část ananasu opláchnout pod tekoucí vodou a osušit. Sušte na tmavém místě po dobu dvou týdnů. Pro snazší průběh můžete řez posypat rozdrcenou tabletou aktivního uhlí. Zabráníte tak hnilobě.

Zaměřte se na malé lístky

Následně odstraníte dolní malé lístky tak, aby se vytvořil stonek. Ten poté ponoříte do vody po hloubku asi centimetr až dva, po zakořenění zasadíte do zeminy. Za jeden až dva měsíce by měl ananas začít spouštět kořeny a vy jej můžete zasadit.

Jaký zvolit květináč?

K výsadbě se používá malý květináč (o průměru 15 cm nebo o něco větší) s otvorem pro odvodnění. Ve spodní části je položena drenážní vrstva 2-3 cm. Jako drenáž můžete použít říční oblázky nebo hotové drenáže zakoupené v obchodě. Pak se doplní zemina. 1–2 dny před výsadbou půdu přelijte vroucí vodou. To ji dezinfikuje a vytvoří potřebnou vlhkost. Po výsadbě přikryjte sazenice plastovou nádobou nebo sáčkem. Tím se vytvoří tropická vlhkost. Umístěte na teplém místě. Osvětlení by nemělo být příliš jasné.

Péče o ananas není složitá

Ananas stačí jednou týdně postříkat teplou vodou. Udržujte teplotu nad 18°C a osvětlení nejméně 12 hodin denně. Jednou za dva týdny lze hnojit dusíkem, aby se lépe zformoval a dozrál, k čemuž dochází během 4-7 měsíců.

Ananas obvykle kvete po 3-4 letech po dobu jednoho až dvou týdnů. Květy šíří příjemnou vůni, jeho malé plody lze zakořenit a kvetou rychleji.

Obrázky: Pixabay