Pěstování bonsají se s pomocí těchto snadných rad stane zábavou i uměním

Bonsaje jsou v dnešní době velmi oblíbené a populární rostlinky. Mnoho lidí už uchvátila jejich krása a styl, který v sobě nese něco velmi zvláštního. Tento malý stromek, který vypadá jako věrná napodobenina a zmenšenina velkých stromů, dostává srdce mnoha lidí po celém světě. V současnosti už není problém si takovou bonsaj vypěstovat i doma, neboť trh i možnosti jsou široké. Problém je spíše v tom, že mnoho lidí neví, jak o bonsaj správně pečovat a pěstovat ji. Dnes se podíváme na několik zásadních informací, které by vám mohly být při pěstování těchto asijských mini stromů užitečné.

Strom s duchovním poselstvím

Bonsai je velmi roztomilá rostlinka, která v sobě ukrývá speciální dovednosti a schopnosti. Mnoho duchovních mudrců a mystiků východní kultury tvrdí, že bonsaj nám pomáhá růst. Pokud ji tedy pěstujeme a ona nám neroste, pak to možná signalizuje i naši stagnaci v růstu. Pro jejich pěstování platí přísná pravidla (systematické podřezávání, struktura půdy, omezení zavlažování a mnoho dalších triků).

V současnosti existuje v rámci pěstování bonsají mnoho směrů a my si nyní ukážeme několik hlavních, a jak je poznat.

Bonsaj jako vodopád

Jedním z hlavních typů je formální přímý styl zvaný Tekkan. Špička stromu je součástí hlavního kořene. Pokud jsou kmen nebo větve stromu trochu zakřivené, pak jde o neformální přímý moogi styl. Dalším stylem je tzv. šťáva, která se od předchozích dvou liší výškou a bohatou korunou. Roste-li bonsaj pod určitým úhlem k rovině, jedná se nakloněný styl shakai. Další stylem je kengay, který má kaskádovitě uspořádaný růst, připomínající vodopád.

Rostoucí z kamene

Velmi originálním stylem je netsunari. Jde o styl, kde každá větev vyrůstá jako samostatný malý strom, který je nezávislý na ostatních. Lze také pěstovat několik malých stromů v jedné nádobě, tomu se říká Yoshi oo. Pokud rostlina roste z kamenu, jde o styl kořen na kameni. Kulovitá koruna představuje styl hokidati. Multikulturní styl Ikadabuki znamená, že několik rostlinek roste z jednoho stejného kořene. A nakonec styl isizuki je taková bonsaj, jež roste ze štěrbin horniny (kamene).

Obrázky: Pixabay