Pěstování mandarinek v domácích podmínkách. Od klíčení po sklizeň

Mandarinky jsou oblíbenými citrusovými plody. Ty v obchodech jsou však mnohdy téměř bez chuti a pokud jde o jejich pěstování, není výjimkou použití chemie. I proto je třeba hledat alternativy. Místo regálů s bio ovocem je lepší, když si mandarinky vypěstujete doma. Stačí dodržet těchto pět pravidel.

Správné vyklíčení je základ

Aby se vám vše povedlo tak jak má, je třeba správné naklíčení. Proto je vhodné semena mandarinek vložit do mokré textilie a tu pravidelně vlhčit. Takto nechte několik dní, potom rozbalte a vyklíčená semena použijte.

Je třeba optimální půda

Nejlepší je půda na citrusy, která se pro mandarinky hodí nejvíce. Mandarinky by neměly mít ani příliš kyselou, ani příliš zásaditou půdu. Důležité je něco mezi. Optimální je buď přímo směs na citrusy, nebo smíchání obou typů.

Důležitý je velký květináč

Abyste nemuseli mandarinky brzy přesazovat, myslete na to, že budou celkem aktivně růst a tomu je třeba přizpůsobit i velikost květináče. Vždy je vhodné zvolit raději ten větší, kde máte jistotu toho, že se přesazování v v nejbližší době vyhnete.

Vytvořte optimální podmínky

Co mandarinky vyžadují? Jsou to tři základní věci. A těmi jsou dostatek slunečních paprsků, dostatek tepla a do třetice je to dostatek vlhkosti. Když je to možné, tak dejte mandarinky na slunce. V létě je možné pěstování venku, v zimě je nechte raději v teplém domě nebo bytě, ale přesto u oken, kde budou mít dostatek slunečního svitu.

Bez péče to nejde

Správná péče o mandarinky je základ. Nezapomínejte půdu pravidelně a kvalitně hnojit, nezapomínejte také na to, že byste ji měli pravidelně zalévat. A potom myslete i na kontrolu, aby se na keři neobjevili škůdci. Pokud půjde vše podle plánu, budete první mandarinky sklízet zhruba za 4 až 5 let od chvíle, kdy jste dali klíčit semena. Pokud by se vám přece jenom čekat nechtělo, dají se koupit již předpěstované keře.

Obrázky: pixabay