Pěstování pokojových růží není snadné. Jsou jako princezny, krásné a náročné

Nádherné květy a barvy jsou to, co vás přesvědčí, abyste je koupili. A je to právě to, co tyto rostliny za nedlouho zabije. Tak to ale skončit nemusí. Důležité je věnovat růžičkám po jejich nákupu důkladnou regenerační péči, přesadit je a zvolit správné místo pro jejich umístění.

Květinky masově prodávané ve velkých obchodech sice vypadají krásně a zdravě, ale ve skutečnosti nesmírně trpí. Jejich květy jsou často uměle vyhnané různými stimulanty a vyčerpávají tak jejich životní sílu. Poté, co si je nový majitel přiveze domů a postaví je v květináči na parapet, většinou velmi rychle umírají. Předejít se tomu dá velmi snadno.

Vyčerpané rostlinky je třeba zachránit

Kroky k její záchraně mohou na první pohled vypadat drasticky, není to ale nic složitého.

Růžičku je třeba hned jak ji přinesete domů přesadit do nového květináče s drenážní vrstvou vespod a se speciálním substrátem pro růže navrchu. Květináče z obchodu jsou stavěné tak, aby udržovaly co nejvíc vlhkosti a můžou se v nich tvořit plísně.

Před jejím přesazením je dobré prohlédnout kořeny a ty černé, uhnilé odstranit. Často také bývá více rostlin pohromadě, aby vytvořily dojem bohatého keříku. Ty je třeba od sebe oddělit a zasadit každou zvlášť.

Ostříhat, pohnojit, zalít

Zároveň je potřeba růžičky důkladně ostříhat. Zbavte je nejenom suchých větviček, ale také květů a poupat. Tyto květy bývají obvykle vyhnané chemickými stimulanty růstu, aby vypadaly působivě v obchodních regálech, zbytečně však květinu vysilují. Pro její zotavení je třeba všechno kvetoucí odstranit a ponechat růži dostatek energie na nové zakořenění.

Vhodné je ošetřit ji postřikem proti plísním a škůdcům, případně ji ještě přihnojit, aby měla dostatek živin pro regeneraci. Keřík poté umístěte na dobře osvětlené místo, například na okenním parapetu, a zajistěte jí dostatek čerstvého vzduchu. Opatrně, ať nestojí v průvanu. A nezapomeňte na zálivku, zejména je-li květina umístěna ve vytápěném pokoji. Uděláte-li vše správně, pokvete vám každý druhý měsíc.

Obrázky: Pixabay