Pěstování vlastních brambor. I bez zahrady je to hračka

Brambory vždy patřily, patří a dlouho ještě budou patřit mezi suroviny, které se ve světě používají velmi často. Lidé, co žijí na vesnici a mají vlastní dům se zahradou, si je většinou mohou vypěstovat sami, pokud k tomu samozřejmě mají vhodné podmínky. Lidé ve městech to mají trochu horší, protože si pro ně musí do obchodu, kde jsou brambory kdovíjaké kvality. Vlastnoručně vypěstované brambory jsou samozřejmě mnohem lepší variantou, ale jak to udělat, když k tomu nemáte dostatek místa? To vám dnes předvedeme a mnozí z vás se budou jistě divit.

Metoda pro měšťáky

Tato metoda je jako dělaná pro městské zahrádkáře, kteří se potýkají s prostorovým problémem. Pomocí této metody jim totiž bude stačit bohatě malý prostor, do kterého umístí velký květináč, resp. sud. Je tedy dost možné ji umístit na balkon nebo terasu nebo třeba jen dolů pod schody. Metoda z ekologického zemědělství si ve světě získává stále větší popularitu. Vhodná je i pro lidi, kteří touží po maximalizaci své sklizně. Výhodou je navíc nulový výskyt škůdců a plísni a žádné kopání do země.

Pěstujeme v sudu

V první řadě je nutné zvolit vhodný sud, ideálně o objemu 225 litrů. Výška by měla dosahovat až 90 cm a měla by mít otvory pro odvod vlhkosti. Následně je nutné nádobu vyčistit a vyvrtat do stěny pár větších uzavíratelných otvorů. Jakmile máte sud připraven, naplňte jej půdou a kompostem do 50 cm. Pomohou také kokosové skořápky. Následně zasaďte klasicky brambory s dostatečných rozestupem. Následně je zasypte dalšími 20 cm půdy. Pořádně zalijte a udržujte půdu vlhkou.

Bohatá úroda

Jakmile bude mít výhonek 20 cm, přidejte další vrstvu zeminy a zalijte. Opakujte, dokud nedorostou do horní části sudu. Nakonec nastane období sklizně. Po cca 10 týdnech začnou rostliny kvést a žloutnout. Je to znamení na odběr brambor. Buď brambory klasicky vytáhněte nebo otevřete boční dvířka a brambory vytáhněte odsud. Těšte se ze své bohaté úrody.

Obrázky: Mixstuff