Pěstování zázvoru na vlastní zahrádce. Od volby květináče po hnojiva a zavlažování

Zbavuje rýmy, nachlazení a bolestí. Je to lék, bez kterého by se naši předci těžko obešli. Je velmi dobré vědět, že i v současné době plné farmaceutik, je stále více lidí, kteří věří tomuto zázračnému kořenu s magicky léčivou silou. Nejlepší je si zázvor vypěstovat na vlastní zahrádce. Budete tak mí jistotu, že jde o skutečně přírodní dílo, na které jste nepoužili žádnou chemikálii. Podíváme se, jak na to.

Pěstování v květináči

Zázvor je vlastně kořen a jeho nadzemní část vypadá jako vysoká tráva s protáhlými listy. V domácím prostředí ovšem zázvor nepřesáhne 90 cm. Před samotnou výsadbou si musíte pořídit kvalitní materiál, jimž je zázvor, který se neleskne, není suchý a má zachovány vegetativní pupeny. Ideální doby výsadby je konec zimy až začátek jara. Květináč musí být široký, protože zázvor má bohatý kořenový systém. Půda je vhodná jako půda na květiny. Před zasazením namočte kořen zázvoru do horké vody a nakrájejte ho na malé kousky. Řez osušte a jen ho jemně zasaďte a zasypte.

Nutnost vláhy a hnojiva

Jde o tropickou rostlinu, a proto musí mít dostatek vlhkosti a vláhy. Nesmí se to s tím ovšem přehánět, aby nezačal kořen hnít. Pro zavlažování je vhodné umístit do blízkosti květináče nádobku s vodou, aby se tak mohla hezky tvořit zelená koruna a optimální podmínky. Nutné ovšem je, jednou týdně prokypřit půdu, a to hlavně když rostlina aktivně roste. Nutné je také přidávat hnojivo (slepičí hnůj zředěný s vodou v poměru 1:1).

Pěstování na zahradě

Pokud chcete pěstovat zázvor na zahradě, a tedy přímo v zemi, najděte místo bez přímého slunečního záření, bez silného větru a v tichu. Místo by mělo ideálně mít stále klima s mírnými výkyvy. Po celou dobu je nutné rostlinku zalévat listy, aby neuschly. Nakonec vykopete oddenky, očistíte je a můžete použít. Pár si jich nechte na další výsadbu.

Obrázky: Pixabay