Pěstovat čerstvé bylinky lze i v malém bytě bez balkonu. Výroba minizahrádky

Rádi byste při vaření používali čerstvé bylinky, ale nejste obdařeni zahradou ani balkónem, na němž byste pěstovali rostlinky v truhlících? Ani tak se nemusíte svého přání ihned vzdávat. Poradíme vám, jak si snadno doma vyrobit miniaturní domácí bylinkovou zahrádku, která navíc doma udělá spoustu parády. Stačí jen pár květináčů, barva a široký slunný parapet.

Na výrobu bylinkové minizahrádky budete potřebovat:

  • Velký květináč o průměru 25 cm a dva střední květináče s průměrem 15 cm
  • Barva ve spreji dle preferencí
  • Kovová trojnožka na velký květináč
  • Substrát pro pěstování bylinek
  • Bambusová tyč asi 70 cm dlouhá
  • Tavící pistole
  • Tři druhy bylinek podle vlastního výběru

Postup výroby:

Všechny tři květináče nasprejujte svou oblíbenou barvou. Můžete dát průchod své fantazii a jste-li umělecká duše, můžete je vyzdobit vlastnoručně malovanými motivy. Pokud chcete, můžete je na závěr nalakovat, abyste zvýšili odolnost malby anebo je naopak nechat v přirozených barvách, které rovněž vypadají velmi dobře.

Položte největší květináč na trojnožku a naplňte jej zeminou až po okraj. Do středu zapíchněte bambusovou tyč a na ni skrze otvor ve dně navlékněte jeden z menších květináčů tak, aby byl poněkud šikmo ke středové ose a připevněte jej v požadované výšce k bambusové tyči lepidlem z tavné pistole. Nechte jej důkladně zatvrdnout a očistěte od přebytečných nití ze zaschlého lepidla zvenčí i zevnitř. Poté postup opakujte také s druhým menším květináčem.

Až budou oba menší květináče na svých místech, naplňte je rovněž zeminou a do všech tří vysejte bylinky dle vlastní volby. Nezapomeňte svou bylinkovou zahrádku umístit na slunečné místo a řádně a pravidelně je zalévat.

Nezapomeňte si zjistit, zda nemají vámi zvolené druhy rostlin nějaké specifické požadavky na množství světla a vody, abyste ze své zahrádky vytěžili maximum a bylinky dělaly radost vám i vašim strávníkům.

Obrázky: Videostill