Pět typů žaludečních bolestí, které byste nikdy neměli ignorovat

Bolesti břicha mívá občas každý. Obvykle si na ni zaděláme sami a díky tomu si s tím vlastně nemusíme dělat starosti, protože bolest za nedlouho sama odezní. Stává se to, když sníme něco špatného nebo zrovna nejsme ve své kůži. Přesto existuje několik druhů bolestí žaludku a břicha, které bychom raději neměli ignorovat a pro jistotu kontaktovat lékaře.

Dlouhodobá bolest, která neodeznívá

Každý typ bolesti žaludku, který trvá déle než tři měsíce, je podezřelý a určitě byste s ní měli jít k lékaři. Pokud se kromě bolesti vyskytují také jiné příznaky, jako je dlouhotrvající průjem nebo naopak zácpa, cítíte se plní i po pár kousnutí do jídla, jste nafouknutí či pociťujete bolest obvykle po jídle, může to být způsobeno řadou různých stavů počínaje syndromem dráždivého tračníku přes nesnášenlivost laktózy až po zánětlivá onemocnění a jiné závažné choroby.

Bolest žaludku ve spojitosti s nevolností

Bolesti břicha zároveň s nevolností nebo zvracením signalizují záchvat způsobený otravou zkaženým jídlem. Tyto potíže by měly zmizet během jednoho či dvou dnů. Pokud se příznaky spíše horší, než by se lepšily a neuvědomujete si, že byste něco špatného snědli, může se jednat o něco vážnějšího. Může to být třeba střevní obstrukce, gastrointestinální infekce, prasklá cysta na vaječníku, žaludeční vřed nebo dokonce infarkt. V těchto případech s návštěvou lékaře neváhejte.

Bolest žaludku v kombinaci s krví

Pokud si všimnete krve ve stolici nebo při zvracení, doporučujeme okamžitě navštívit lékaře. Mějte na paměti, že krev ve stolici není nutně vždy červená, může být také černá, což naznačuje, že krvácení se vyskytuje někde v trávicím traktu. Krev ve stolici může mít mnoho různých příčin, jako jsou hemoroidy, krvácející vřed v žaludku nebo rakovina. Pokud jste ale jedli hodně borůvek, červené řepy nebo lékořice, i v tomto případě se často objevuje červená stolice či moč. Na barvu stolice mohou mít vliv také potravinové doplňky s obsahem železa nebo léky proti průjmu.

Náhlá intenzivní bolest

Pokud zničehonic zažíváte silné bolesti žaludku, pravděpodobně je něco špatně. Pociťujete ostrou bodavou bolest, která vás zbavuje dechu? Pak by to mohly být ledvinové nebo žlučové kameny. Pokud bodavé bolesti postupně nabývají na intenzitě, může se jednat o zánět slepého střeva a v tom případě okamžitě navštivte lékaře.

Bolest žaludku v kombinaci s hubnutím

Neúmyslné hubnutí je vždycky důvod k obavám a mělo by být posouzeno lékařem, a to i když hubnutí neprovází bolesti žaludku nebo další příznaky. Může to poukazovat na zánět slinivky, Crohnovu nemoc, rakovinu a další závažná onemocnění.

Obrázky: Freepik