Podle běloruského prezidenta je lékem na koronavirus hokej, vodka a práce

„Pandemie je jen psychóza,“ tvrdí běloruský prezident Andrej Lukašenko, který odmítá přijmout plošná opatření proti šíření koronavirové nákazy v populaci svého státu. Přes veškeré naléhání Světové zdravotnické organizace odmítá nařídit sociální vzdálenost ani nošení obličejových roušek na veřejnosti. Necelých třicet úmrtí, u nichž lékaři diagnostikovali přítomnost koronaviru, přiřkl Lukašenko chronickým kardiovaskulárním, respiračním a dalším chorobám. Opozice jej obviňuje z toho, že si připravuje půdu pro další prezidentské volby.

Žádný virus nevidím, vy ano?

„Ani jeden člověk v naší zemi nezemřel na koronavirus. Ani jeden!“ nechal se slyšet Lukašenko během vládního zasedání kvůli řešení pandemie koronaviru na počátku celoevropské krize v polovině března. Ani měsíc poté svůj postoj vůči pandemii nezměnil a jako lék na koronavirus svým obyvatelům doporučuje práci a sport. Stále více lidí si však ťuká na čelo, nečekají na vládní nařízení a sami od sebe dodržují bezpečnostní opatření nařízená na území ostatních států Evropy i světa.

Koncem března na důkaz toho, že koronavirus není hrozba, dokonce uspořádal amatérské hokejové utkání, během něhož pro média prohlásil neuvěřitelnou větu: „Žádný virus tady není. Vidíte, že by tu někde byl? Ani já žádný nevidím,“ řekl udiveným novinářům.

Bělorusko je jedinou zemí, kde dosud probíhají nejvyšší hokejové i fotbalové soutěže. Úřady zastavily pouze utkání juniorů a mládeže. Právě sport, zejména pak hokej, je podle místního prezidenta jedním z léků na koronavirus společně s vodkou, saunou a prací.

Ruská taktika ticha je podobná stavu po výbuchu Černobylu

Někteří odborníci postup Lukašenkovy vlády a bagatelizace problému přirovnávají k událostem po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl v roce 1986, jejíž závažnost místní úřady rovněž zlehčovaly. Ruská taktika ticha ale podle odborníků v době informačních technologií těžko může fungovat. Někteří politologové soudí, že prezidentův postoj ke koronaviru souvisí s jeho obavami z dopadů na běloruskou ekonomiku.

Kritikové prezidenta Lukašenka, který je ve funkci už od roku 1994, viní z toho, že upřednostňuje ekonomiku před zdravotním stavem populace své země a také že se snaží získat kladné body u voličů před nadcházejícími prezidentskými volbami, které se mají konat do konce srpna letošního roku a během nichž se bude ucházet o znovuzvolení.

Obrázky: Viktor Drache / AFP