Potraviny, které můžete jednoduše vypěstovat na parapetu svého bytu

Už jste si někdy vzdychyli na tím, že kdybyste bydleli v baráku, tak byste si na zahrádce pěstovali vlastní zeleninu a bylinky, ze kterých by potom byla výtečná organická jídla? Pěstování není pouze výsadou zahrad, protože skvělou zeleninu, bylinky i ovoce si můžete jednoduše vypěstovat klidně i na okenním parapetu svého bytu.

Jahody

Jahody mohou být v domácích podmínkách pěstovány po celý rok, pouze v zimních měsích je nutné přidat dodatečné osvětlení. Odrůdu vyberte podle způsobu zpracování – na džemy, do kompotů či do knedlíků. Jahody plodí na jaře, na podzim a několik málo plodů mají i v létě. Nejjednodušší způsob je nákup rostlin, nikoliv jejich pěstování ze semen.

Optimální teplota pro pěstování je 18-24 stupňů Celsia. Nezapomeňte: jahody nejsou samoprašné, takže pokud budete pěstovat uvnitř a kolem nebude žádný hmyz, budete muset použít štětec, abyste své jahody opylovali.

Chilli papričky

Chilli papričky můžete jednoduše nechat růst v hrncích či klasických květináčích. Ujistěte se, že vyberete teplé, dobře osvětlené místo a odrůdu doporučenou pro vnitřní pěstování.

Barevné papriky rozjasní vaši kuchyni a navíc nezabírají moc místa. Každá rostlina může mít až 50 lusků. Teplotu udržuje v rozmezí 25-27 stupňů Celsia.

Bonus: Chilli papričky pomáhají rozpohybovat metabolismus, tím urychlují trávení, díky tomu jsou vhodné pro hubnoucí dietu.

Mrkev

Pro vnitřní pěstovní je nutné vybírat malé odrůdy. Mrkev potřebuje mnoho slunečního světla, půdu je nutné udržovat stále vlhkou. Mrkvičky budou připraveny pro sklizeň za cca 80-90 dní.

Pokud nemáte žádné speciální nádoby, můžete také použít plastové lahve s odříznutými vrcholy (nezapomeňte udělat ve spodní části odtokové otvory). Optimální teplota pro pěstování mrkve je 13-24 stupňů Celsia.

Rajčata

Pro pěstování v domácích podmínkách jsou nejvhodnější keříkové odrůdy s drobnými plody. Rajčata vyžadují nejlépe osvětlené místo, které najdete.  Půdu udržujte vlhkou, ne však mokrou a chraňte rajčátka před chladem.

Optimální teplota pro pěstování je 23-25 stupňů Celsia.

Máta

Máta je nenáročná rostlina. Může být vypěstována ze semen i řízků. Na okenním parapetu nebo na balkonu, dokonce i v zimě. Ujistěte se, že dostává dostatek světla (vyhněte mátu přímému slunečnímu svitu) a pravidelně zalévejte. Optimální teplota je 20-25 stupňů Celsia.

Bonus: Mátový čaj je nejen chutný, ale také zklidňuje příznaky kocoviny.

Bazalka 

Bazalka je nenáročná rostlina, kterou můžeme za oknem pěstovat celoročně. Vyberte slunečné místo a udržujte dobře zavlaženou. Když horní listy dosáhnou výšky bližně 6 centimetrů, začněte je ořezávat. Jakmile se objeví květy, odstraňte je.

Optimální teplota pro bazalku je 20-25 stupňů Celsia. V zimě zajistěte dodatečné osvětlení.

Jaké rostliny pěstujete doma vy?

zdroj: brightside.me