Pozor na některé doplňky stravy – výrobci mohou uvádět nepřesné dávkování a být nebezpečné pro naše srdce

V poslední době se vědci hlavně zabývají otázkou řady doplňků stravy určených pro snížení tělesné hmotnosti nebo  cvičení. A skutečně, výzkum varuje, že některé z nich mohou být škodlivé pro naše zdraví. Světová antidopingová agentura sportovcům zakazuje užívat léky nebo doplňky, které obsahují higenamin – agonistu beta 2, který může mít toxické účinky na srdce. A i přesto mnohé doplňky stravy stále tuto látku obsahují jako přirozeně se vyskytující u některých rostlin. Dalším problémem je, že společnosti, které vyrábějí léky s higenaminem, neuvádějí přesnou dávku užití ve složení. V produktech se také mohou vyskytnou extrémně vysoké stimulanty s neznámou bezpečností a potenciálními kardiovaskulárními riziky při konzumaci.

Pozor na nepřesné dávkování a míru obsahu

Vědci analyzovali 24 doplňků stravy pro ztrátu hmotnosti nebo cvičení, které ve složení uvádějí higenamin, jinak také norcoklaurin a demethicoklauri, a všimli si, že obsahují velmi odlišné a nespolehlivé množství této látky.

Skutečné množství v celém sortimentu obsahuje cokoliv od stop až po 62 mg na porci. Na základě určeného dávkování na štítku však můžete denně užívat až 110 mg látky, a to už může způsobit nepříznivé účinky na zdraví. Například užíváte-li stimulanty obsažené v rostlině nazývané chvojník, může to mít život ohrožující následky. Co se týká higenaminu, nejsou zatím známy přesné účinky vysokých dávek v lidském těle, přesto je stále velmi nebezpečný pro kardiovaskulární systém i jiné orgány.

Podle studie publikované v časopise The New England Journal of Medicine v roce 2015 bylo v pohotovostních službách v USA přijato přibližně 23 005 lidí na základě příjmu doplňků stravy.

Higenamin je sice považován za legální složku rostlinného původu, ale výzkumy se týkají hlavně úrovně výskytu tohoto stimulantu a jeho nepřesného označení a dávkování na obalech doplňků.

zdroj: www.medicalnewstoday.com