Praktická recyklace starých džínů. Vyrobit se z nich dá mnoho užitečných věcí

Ve spodních patrech šatníku se hromadí prošoupané džíny, k jejichž vyhození se nějak nemůžeme odhodlat. A děláme správně, protože tito vysloužilí veteráni našeho šatníku ještě mohou dostat novou příležitost. Z obnošených džínových kalhot je totiž možné vyrobit mnoho dalších užitečných předmětů pro využití v šatníku, domácnosti nebo kanceláři. Stačí jen vzít jehlu a nit a vybavit se dávkou trpělivosti a kreativity. Odměnou vám budou originální předměty, které ozdobí váš byt.

Sukně nebo kabelka

Přešití starých džínových kalhot na sukni nebo kabelku už je starou známou záležitostí. Přesto však na ně nesmíme zapomenout. Stačí odstřihnout nohavice, rozpárat švy v rozkroku a sešít. Pokud necháme spodek volný, máme sukni. Pokud jej sešijeme k sobě, dostaneme kabelku. Jak prosté.

Podobným způsobem můžete ušít také batoh. Stačí, když vrchní část opatříte zdrhovací šňůrkou a přišijete popruhy na ramena. Takový vak na záda vypadá hodně stylově a vydrží všechno.

Čalounění židlí

Máte doma jídelní židle, na jejichž čalounění už se podepsal zub času? Můžete je kreativně obměnit právě třeba za použití starých džínů. Máte-li jich více, můžete pro potažení sedáku židle použít rovnou celou zadní nebo naopak přední část kalhot. Pokud se vám tato varianta nezdá, můžete džíny rozstříhat na spoustu stejně velkých šestiúhelníků, které sešijete k sobě metodou patchwork.

Chňapka na hrnce

Kuchyňskou chňapku lze vytvořit z ledasčeho. A mimo jiné právě také z džínoviny. Aby její efektivita byla vyšší, využijte oblast zadních kapes, které vám přirozeně poskytnou dvouvrstvou ochranu vašich prstů před popálením. Pro větší estetičnost je můžete ještě nějak stylově obroubit.

Džínové papuče

Domácí obuv se často ošlape či prošlape a nakupovat neustále nové není ani ekonomické ani ekologické. Můžeme je ale vyrábět z recyklovaného materiálu, třeba z džínoviny. Stačí vystřihnout do tvaru podrážky a vyplnit třeba vložkou do boty spolu s molitanovou drtí pro větší měkkost. Z dalšího kusu džínoviny vyrobíte nárt a máte hotovo.

Obaly na květináče

Velmi estetické řešení je odstřihnout krajní lemování z nohavic a obtočit je po obvodu kolem plechovky, kterou takto ozdobenou můžete použít jako obal na květináče domácích rostlin.

Možnosti jsou vskutku nekonečné. Kromě těchto věcí můžete vytvořit z kapes třeba podtácky pod hrnky, různé kapsáře na domácí potřeby, prostírání, deky, polštářky a mnoho dalšího. Pokud zvládnete vytvořit kousek opravdu stylový, na který jste hrdí, vyfoťte ho a pochlubte se na našem facebookovém profilu.

Obrázky: Pixabay