Praktické tipy, jak otevřít víno bez vývrtky

Po náročném pracovním dni může být sklenka červeného jediným přítelem, který vám pomůže přežít. Láhev vína se hodí, i když chcete pohostit návštěvu či připít na dosažený úspěch v kterékoliv oblasti lidského života. Naopak veliká frustrace přijde ve chvíli, kdy vás od kýženého vína neproniknutelně dělí špunt, na jehož odstranění nemáte vývrtku. Ať už se ztratila či zlomila, obojí je k vzteku. Naštěstí existuje řada způsobů, jak nepřátelský korek z cesty k vínu odstranit.

Klíčem je klíč

Slovní hříčku jsme si nemohli odpustit. Otvírání láhve vína klíčem je totiž jeden z dobrých způsobů, jak nahradit chybějící vývrtku. Potřebovat budete klasický plochý klíček a kus látky na ochranu ruky před otlačením. Klíč zatlačte do zátky tak, aby přečuhoval přes okraj hrdla. Za pomocí látky jej zatlačte co nejhlouběji, až bude koukat jen kulatý vršek. Tím se pak snažíme otáčet tak, abychom „vyšroubovali“ korek ven z lahve. Někdy možná bude zapotřebí trochu více síly, ale je to velmi slušně funkční způsob, jak otevřít láhev vína bez vývrtky.

Šroub, šroubovák a kladivo

Na první pohled to vypadá jako jistý způsob, jak láhev rozbít a do jisté míry je to i pravda. Při tomto postupu si musíte počínat opatrně, jinak vám z vína zbude jenom loužička a hromádka střepů. Při troše šikovnosti se však jedná o velmi důmyslný způsob. Vezměte šroub a šroubovákem jej zavrtejte do zátky tak, aby zhruba 3 centimetry trčely ven. Pak vezměte kladivo a úzkou stranou se zapřete za šroub a pokuste se jej takto vypáčit ven. Mělo by to fungovat.

Vařečka či silný klacík

Nejstarší způsob, který používali trampové a čundráci už od nepaměti ještě předtím, než se na trh dostaly zavírací nože s otvírákem na víno, tkví v zatlačení špuntu dovnitř láhve, namísto jeho vytahování ven. To se dá udělat koncem vařečky nebo klackem vhodné velikosti a pevnosti. Jen při pití prvních pár loků musíte dát pozor, aby vám plovoucí korek nepřicpával východ z lahve. Snadno se tak můžete polít.

Bota

Poněkud násilnický způsob, který ale také funguje až překvapivě dobře. Bota bývá totiž jedním z nejuniverzálnějších nástrojů, které lze při svých cestách divočinou i velkoměstem sehnat. Pro otevření lahve tuto otočte vzhůru nohama a pevně ji umístěte mezi kolena. Podrážkou boty pak tlučte do dna láhve tak dlouho, než se špunt začne uvolňovat a pomalu posouvat ven. Jakmile korek téměř vyjde, otočte láhev zpátky a rukou jej snadno vytáhnete.

Obrázky: Pixabay