Praktické tipy, jak v domácnosti využít vatové tyčinky

Vatové tyčinky nemusejí nutně sloužit jenom jako uchošťoury, nosošťourky nebo opravovače make-upu. Ačkoliv jsou tyto účely a způsoby použití důvodem, proč se vata namotaná na plastové tyčce ve většině domácností vyskytuje, existuje řada dalších způsobů, jak vatové tyčinky využít a jak nám jejich přítomnost v našem domě může usnadnit život. My vám přinášíme 7 nejlepších z nich, ačkoliv při troše kreativity určitě vymyslíte i další.

Krémy bez bakterií

Pleťové krémy jsou nedílnou součástí života (nejen) každé ženy. Při každém ponoření prstu do této mazlavé látky přinášíme spoustu bakterií, které nejen že mohou způsobit zkázu produktu, ale mohou také následně poškodit pleť. Proto k jeho nanášení namísto prstů můžeme použít vatovou tyčinku, která každodenní péči o pleť učiní mnohem hygieničtější záležitostí.

Čištění elektroniky

Spousta elektronických předmětů denní potřeby, jako jsou hudební přehrávače, klávesnice, rohy a otvory počítačů, tabletů, telefonů a také klávesnic, jsou při každodenním používání skvělým záchytným místem pro nečistoty a bakterie. Jejich vyčištění často není nic snadného. Do úzkých prostor se ale můžete dostat právě pomocí uchošťoury, která vám péči o elektroniku velice usnadní.

Interiér vozu

Obdobně jako u elektroniky, také v případě vnitřního vybavení vašeho osobního automobilu lze hovořit o ráji pro špínu a mikroorganismy. Poté, co běžným hadříkem otřete prach a nečistoty z jednolitých a hladkých povrchů, dokončete očistu použitím vatové tyčinky, kterou dočistíte větrací otvory, dveřní kliky, tlačítka ovládání oken nebo řadicí páku.

Fén na vlasy

Prach a vlasy zachycené ve větracích otvorech vysoušeče na vlasy mohou způsobit požár. Proto není dobré jejich přítomnost ignorovat příliš dlouhou dobu a jednou za čas vzduchový filtr na jeho zadní straně vyčistit. To se provádí tak, že důkladně pročistíte ventilační otvor vlhkou vatovou tyčinkou, kterou se dostanete i do nejužších a těžko přístupných míst.

Odblokování zipu

Zaseknutý zip umí člověka pěkně potrápit. Dříve se pro odblokování potíral kusem mýdla. V dnešní době, kdy většina z nás má doma jen to tekuté, tento postup ztrácí na aktuálnosti, nehledě na to, že mýdlo ani není tak efektivní, jako jiné způsoby. Zip je potřeba lubrikovat tak, aby lépe klouzal a ze zaseknutí se osvobodil. Pomocí vatové tyčinky jej proto kolem zaseknutého jezdce potřeme balzámem na rty, vazelínou nebo olejem na vaření a poté zip snadno otevřeme.

Leštění šperků

Vatové tyčinky jsou ideálním nástrojem pro čištění šperků. Stačí vatu na tyčce namočit do čisticího roztoku na šperky a snadno vyčistíte prsteny, náušnice i rohy a otvory přívěsků či broží.

Obrázky: Pixabay