Pravidelné čištění pračky je klíčem ke kvalitnímu praní. Údržba je potřeba zevnitř i zvenku

Automatická pračka s námi sdílí světlo světa už více než sto let. Přesto tenhle skvělý vynález ne všichni z nás umějí používat tak, aby výsledek praní byl vždy dokonalý. Důležité je nejen správné nastavení a vhodný prací prostředek, ale zejména pravidelné čistění, které se projeví na kvalitě pracího procesu i na výdrži pračky jako takové. Mnoho lidí ale z neznalosti pračku ještě nikdy nečistilo. Proto přinášíme návod, jak to udělat, aby naše prádlo bylo vždycky čisté, svěží a bez nepříjemných zápachů.

Není nic horšího než vyndat z pračky čerstvě vyprané prádlo a s hrůzou zjistit, že nejenže není vyprané tak, jak bychom si představovali, ale navíc jeho „vůně“ je všechno, jen ne příjemná. Na vině bývají usazeniny na vnější straně pracího bubnu a v záhybech gumového těsnění, kam se obvykle tak často nekoukáme. Problém ale může být i ve vnitřních částech pračky, kde se rovněž v průběhu času hromadí nečistoty a kaly z praného prádla, které se časem začnou uvolňovat a znečišťovat prané prádlo.

Návod často neříká vše

Přestože čištění pračky by mělo být základem k prodloužení její životnosti, v návodu je často zmíněno pouze okrajově. Snad je to způsob, jak výrobci zvýšit prodeje nových strojů.

Ať je to tak či onak, minimálně zde najdeme způsob, jak vyjmout zásobník na prací prostředky, což je dobrý základ.

Čistíme zevnitř i zvenku

Zásobník je takový ten malý šuplíček, do kterého plníme prací prostředek a aviváž. Ten je možné při použití správného grifu vyjmout. Když se vám to povede, ponořte ho do nádoby s horkou vodou, aby se rozpustily tukové a jiné usazeniny ulpívající na jeho povrchu a v záhybech. Přidejte trochu sava a po několika minutách kartáčkem nebo houbičkou vyčistěte.

Pro vyčištění zbytku stroje použijte litr sava, kterým naplníte pračku, kterou necháte proběhnout plným cyklem praní na nejvyšší teplotu, tedy 90°C.

Předtím či potom vytáhněte pračku ze zásuvky a měkkým hadříkem a teplou mýdlovou vodou důkladně omyjte povrch spotřebiče. Případné skvrny a usazeniny můžete zkusit odstranit houbičkou. Pozor ale, ať povrch zbytečně neodřete.

Obrázky: Freepik