Pravidla anální hygieny po použití toalety. Jak se správně utírat, abyste předešli zdravotním problémům

Víte, jak se správně utírat po toaletě? Možná vám to zní jako zvláštní otázka, ale věřte nebo ne, můžete to dělat špatně, což může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je infekce močových cest, hemoroidy či anální trhliny. Zde jsou správné a nesprávné způsoby, jak se utírat po vykonání potřeby. Plus několik užitečných tipů.

Otírání zpředu dozadu

To znamená otírání se ve směru od močové trubice po konečník. Je to nesmírně důležité, protože v oblasti konečníku je mnohem více bakterií. Z toho důvodu je nezbytné vyhnout se tažení toaletního papíru opačným směrem k močové trubici, což by znamenalo přenesení těchto bakterií dopředu a možnému vzniku infekce močových cest. Takže pamatujte, otírat se zpředu dozadu, ať už jste vykonávali jakoukoli potřebu.

Správný toaletní papír

Nejlepším typem je měkký bílý toaletní papír, který nebyl nijak obarven a není parfémovaný. Tenký, škrábavý toaletní papír, voňavý papír nebo recyklovaný, mohou způsobit podráždění nebo dokonce alergickou reakci.

Stát nebo sedět?

Možná jste slyšeli, že je při otírání po toaletě lepší stát. Nedělejte si s tím ale žádné starosti, není to důležité, spíše je to otázka pohodlnosti a mobility. Pokud vám vyhovuje sedět, můžete, pokud stát, také můžete.

Věnujte se i okolí

Pamatujte, že je důležité odcházet z toalety tak, abyste se cítili čistí. To vyžaduje pozornost i okolí, nejen samotnému konečníku. Je to to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat.

Nedrhněte

Pokud jste náchylní k tvorbě hemoroidů, můžete mít tendenci drhnout příliš silně, abyste se zbavili všech zbytků. To je ale chyba. Buďte k sobě jemní. Vnější hemoroidy často způsobují bolest, svědění nebo krvácení, takže si vždy najděte čas omýt se vodou. Opláchněte se teplou vodou a poté se jemně osušte měkkým ručníkem. Další možností je samozřejmě také bidet nebo čisticí krém, který se nanáší na toaletní papír pro zvlhčení anální oblasti a odstranění všech stop stolice.

Vyvarujte se používání vlhčených ubrousků

Pokud vám to výslovně nedoporučí váš lékař, protože trpíte hemoroidy, vyvarujte se používání vlhčených ubrousků. Možná je máte rádi pro pocit svěžesti, ale mohou způsobovat problémy, jako je podráždění nebo vyrážka. Genitálie jsou zvláště citlivé na přísady, jako jsou parfémy ve vonných produktech.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.com