Novoroční předsevzetí letos úspěšně zvládnete. Snadná pravidla pro nastartování metabolismu a harmonizaci nerovnoměrného spalování tuků

Překážkou pro shození nadváhy může být nejen nedostatek pohybu nebo nezdravý jídelníček, ale také pomalý metabolismus, který nerovnoměrně spaluje kalorie. Pomocí jednoduchých kroků lze však stav zvrátit a harmonizovat přeměnu tuků, sacharidů, proteinů a ostatních důležitých látek. Co dělat proto, abyste se zase cítili lépe a vrátili váhu do normálu?

Dostatečný pitný režim

Pít více vody zlepší trávení, voda navíc hraje klíčovou roli v organismu. Při dehydrataci tělo trpí a nemá možnost přeměňovat důležité živiny, dochází také k narušení rovnováhy a zanášení organismu nežádoucími látkami. Zvýšení množství vypité vody napomůže optimalizovat látkovou výměnu. Přidáním zeleného čaje do pitného režimu nadto dojde ke shození kilogramů navíc.  

Jídelníček bez zpracovaných potravin

Proč dochází ke zpomalování metabolismu? Na vině mohou být toxické látky, éčka, chemikálie, ale i tuky a sacharidy z průmyslově zpracovávaných potravin. Při dalším nákupu proto volte potraviny, které jsou nezpracované a bio. Neohrozíte tak tělo používanými chemikáliemi v zemědělství. Běžně prodávané maso může obsahovat zbytky antibiotik a růstové hormony, vynecháním jejich konzumace tak očistíte rychleji organismus.  

Včasné vstávání

Nedostatek spánku i přílišné vyspávání organismu nesvědčí, ideální je mít v sobě nastavené hodiny, které korespondují se slunečním svitem. Včasné ranní vstávání harmonizuje vnitřní hodiny a pomůže nastartovat metabolismus, současně dojde k maximálnímu využití energie a lepšímu spalování kalorií.

Potraviny pro nastartování metabolismu

Zdravý jídelníček je vhodné doplnit o potraviny, které povzbudí metabolismus. Takovými potraviny jsou různé druhy ořechů, ovoce, avokádo, celer nebo špenát. Ideálním urychlovačem metabolismu je pálivé chilli nebo kurkuma. Koření zrychlí chod trávení, zároveň pomůže vyloučit z těla nahromaděné toxické látky.

Každý den v pohybu

Bez pohybu kila dolů nepůjdou, nadto fyzické aktivity jsou jedinečným startérem pro metabolismus. Během chůze, plavání nebo aerobních aktivit dochází ke zrychlení cirkulace krve v těle a zrychlení metabolismu. Pro udržení jeho optimálního chodu je vhodné cvičit každý den, pomůže i každodenní procházka z práce nebo večerní vyvětrání na čerstvém vzduchu.

Menší porce každé 4 hodiny

Ráno a večer? Lidé si často nenajdou čas na jídlo během dne, ráno se nasnídají a pak se zase najedí až ve večerních hodinách. Podle výživových specialistů takový režim vede ke zpomalení metabolismu a kilům navíc. Vhodnější je rozdělit si stravu do menších porcí a jíst přibližně každé 4 hodiny. Vybraná jídla musí splňovat výživové hodnoty a být zdravá, svačinou by neměla být čokoládová tyčinka nebo sušenky. Není vhodné se ale vzdát sacharidů zcela, je nutné volit jen zdravé alternativy.

Méně stresu

Za pomalým metabolismem a nadváhou často stojí vysoká stresová zátěž a hektický životní styl s nedostatkem spánku. Ve stresu lidé více podléhají svodům konzumovat tučné nebo sladké potraviny, aby získali energii pro řešení potíží. Změna životního stylu je nutná pro udržení těla fit. Nesmí chybět pravidelný režim i dostatek odpočinku, který může zahrnovat masáže, wellness procedury, saunování nebo jiné relaxační techniky. Pomohou také bylinky pro uvolnění a zlepšení spánku, především meduňka.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com