Při přesazování pokojových rostlin byste měli dodržovat několik důležitých pravidel

Většina lidí má doma nějaké rostlinky nebo květinky. Jistě tedy víte, že chcete-li, aby vám dlouho vydrželi a plnily svůj účel, musíte o ně dobře pečovat. Zalévat, zastříhávat, hnojit a také přesazovat. A právě s přesazováním má spousta lidí problém, protože neví pořádně, jak na to. Mnoho květinek pak z důvodu nesprávného přesazení předčasně ukončí svůj růst. Dnes se proto podíváme na několik důležitých pravidel, kterých byste se měli při přesazování pokojových rostlin a květin držet.

Větší prostor je nutný

Každá květina a rostlina je jiná, a proto neexistuje žádný univerzální způsob přesazování, vhodný pro všechny. Nicméně existují určitá pravidla, jejichž dodržováním můžeme docílit pěkných rostlinek. Jak ale poznáte, že rostlinu je potřeba přesadit? Jedním z hlavních znaků je zadržování vody a ostré padání listů, i přesto, že o rostlinu pečujete dobře. Roste-li květina už nějakou dobu, její kořenový systém se větší, a proto potřebuje i větší prostor. Poznáte to tak, že kořeny rostlin čouhají vně.

Odstranit suché a poškozené kořeny

Nyní se podíváme na již zmíněná pravidla. Přesazovat by se mělo minimálně jednou za 2-3 roky. Pro zachování zdravého vývoje rostliny je nutné zvolit správnou velikost nádoby, ideálně 2krát větší objem než předchozí. Než zasadíte rostlinku do nového květináče, odstraňte všechny suché a poškozené kořeny, stejně tak kořeny, které jsou nahnilé nebo hnít začínají.

První dva týdny nehnojit

Pokud jsou vidět zářivě bílé kořeny, pak je neodstraňujte, neboť se jedná o zdravé kořeny. Pokud jsou kořeny hodně propletené, snažte se je upravit a trochu rozčesat. Opatrně pak vložte rostlinku do nového květináče a stejně opatrně ji zasypte novou zeminou ze všech stran. V prvního dvou týdnech se rozhodně nedoporučuje používat žádná hnojiva, protože by mohly novému kořenovému systému způsobit vážné popáleniny, jež by mohly být pro rostlinku likvidační.

Obrázky: Pixabay