Při zhoršené funkci srdce tělo vysílá řadu varovných signálů

Srdeční choroby každoročně stojí za téměř třetinou všech úmrtí v České republice. Právě těm jde ale docela snadno předejít dodržováním alespoň minimálně zdravého životního stylu. Kromě toho při zhoršené funkci srdce vysílá řadu varovných signálů, které vytvářejí dostatečně široký prostor pro možnost se svým stavem ještě něco dělat. Přinášíme vám seznam šesti nejdůležitějších varovných příznaků, kterými se vám vaše srdce snaží říct, že nefunguje tak, jak má.

Bolest vystřelující do paže

U mužů bolest střílí do levé paže, u žen zase do obou dvou zároveň. Srdce je totiž v blízkosti jiných nervů a bolest v této oblasti se proto šíří skrze míchu i do okolních tkání. Pacientovi se pak zdá, že ho opravdu bolí ruka, ale není tomu tak.

Vleklý suchý kašel bez nachlazení

Kašel může být způsoben mnoha problémy, kromě jiného i kardiovaskulárními onemocněními. Vytrvalý kašel, který navíc provází vykašlávání hlenů narůžovělých od krve, souvisí se srdečním selháváním. Obvykle pak bývá doprovázen také dušností nebo náhlou ztrátou dechu.

Otoky chodidel a kotníků

Pokud srdce nepumpuje krev tak, jak by mělo, dostávají se do potíží zejména tělní periferie, jako jsou ruce a nohy, které v tu chvíli mají sklony k otokům. Ve skutečnosti se jedná o velmi častý příznak srdečních chorob, a proto byste je v žádném případě neměli ignorovat.

Nechuť k jídlu a nevolnosti

Pacienti se srdečními chorobami často vykazují ztrátu chuti k jídlu a časté pocity nevolnosti a nutkání na zvracení. Je to proto, že se vlivem srdeční nedostatečnosti sráží tekutina v okolí jater a střev a narušuje tak správné procesy trávení. Po nevolnostech obvykle následuje bolest břicha. Pokud tyto příznaky u sebe zpozorujete, raději ihned navštivte svého lékaře.

Extrémní a náhlé návaly úzkosti

Vědecké studie ukázaly, že lidé, kteří často trpí extrémními úzkostmi, jsou náchylní k srdečním chorobám. To může být způsobeno stresujícím životním stylem nebo různými druhy poruch, jako jsou panické stavy a fóbie. Mezi účinky těchto stavů patří třeba zvýšení krevního tlaku a naopak snížení srdeční frekvence.

Mdloby a ztráta vědomí

Závratě a bezvědomí jsou způsobené nedostatečným prokrvením mozkových tkání v důsledku blokace či zúžení tepen nebo srdečních chlopní. Pokud bez varování náhle pocítíte dušnost nebo omdlíte, raději si nechte lékařem zkontrolovat srdce.

Obrázky: Freepik