Příběh 5leté holčičky Liny Mediny, která se stala nejmladší matkou na světě. Jak se něco takového může stát?

Na jaře roku 1939 přivedla zoufalá rodina z malé vesničky v Peru svou 5letou dceru k lékaři v Limě. Dívce už několik měsíců rostlo bříško a rodiče se báli, že je vážně nemocná. Specialisté malého pacienta vyšetřili a stanovili jednoznačnou diagnózu, kterou nikdo nepředpokládal-sedmý měsíc těhotenství. O dalších 6 týdnů později, ve věku 5 let, se Lina Medina stala nejmladší matkou v historii.

Příběh se stal skutečnou senzací

Vzhledem k velikosti dívčiny pánve musel být proveden císařský řez. Operace byla úspěšná, narodil se zdravý chlapeček vážící 2,7 kg a dostal jméno Gerardo, na počest jednoho z lékařů, kteří dítě přivedli na svět. Tento bezprecedentní případ se stal skutečnou senzací, která přitáhla pozornost veřejnosti. Lékaři se snažili najít vysvětlení pro takový jedinečný jev, úřady se snažily najít viníka „neposkvrněného početí“ a novináři neobvyklý příběh dostat do novin.

Případ předčasné puberty

Pro tehdejší pediatry a endokrinology byla tato situace naprostým překvapením. Podle statistik se případy předčasné puberty vyskytují u 1 z 10 000 dětí. Dívky dosahují časné puberty častěji než chlapci, a to ve věku kolem 8 let. Lisiny testy však ukázaly, že dosáhla puberty mnohem dříve. Menstruace začala u dívky ve třech letech. Ale ani brzká puberta plně nevysvětluje Linino těhotenství. To dítě musí mít otce a zjevně nebyl ve stejném věku jako Lina.

Kdo je otcem dítěte?

Sama Lina nikdy nejmenovala otce dítěte a neřekla nic o okolnostech početí. Možná ani ona sama pořádně nevěděla, co se stalo. Po zveřejnění příběhu policie zatkla otce dívky za znásilnění, ovšem musel být následně propuštěn kvůli nedostatku jakýchkoli důkazů. On sám skutečnost důrazně popíral. Příbuzní Liny navrhli, že dívka mohla být znásilněna, když šla sama k řece vyprat prádlo.

Existuje několik verzí

Další verzí, která vyšla v roce 1955, byl fakt, že rodina žila v peruánské indiánské vesnici, kde se konaly rituální oslavy končící skupinovými orgiemi, kam mohla jít i Lina. Když se příběh Liny Mediny stal veřejně známým, noviny nabídly rodině tisíce dolarů za rozhovory a fotografie. Rodina i samotná Lina se však po celý život vyhýbaly jakýmkoli rozhovorům a kontaktům s tiskem. Lina vždy odmítala jednat s novináři a televizními pořady.

Co se stalo pak?

Po porodu se dítě a matka odebrali domů do své vesnice Tikrapo. Až do svých 10 let Gerardo vyrůstal v domnění, že Lina je jeho starší sestra. „Porodila, ale zůstala dítětem,“ vysvětluje doktor Juan Falen v rozhovoru pro Reuters, „brzká puberta nezměnila její schopnost myslet.“

Chlapec byl silný a naprosto zdravý, chodil do školy a pak snil o tom, že se stane lékařem, ale zemřel poměrně brzy, ve věku 40 let, na leukémii. Lina nadále žila v Peru a pracovala jako sekretářka. Na počátku 70. let se vdala a ve věku 39 let porodila své druhé dítě. Linina rodina nebyla nikdy bohatá a žila v jedné z nejchudších oblastí Limy. Lina Medina zemřela v roce 2015 na infarkt ve věku 82 let.

Úvodní obrázek: Wikimedia Commons, Zdroj: Historyofyesterday.com