Stále více lidí přemýšlí o zamoření naší planety. Čistí přírodu, omezuje plasty, buduje studny…

Stále více lidí si začíná uvědomovat, že naše planeta Země je za poslední století vážně poškozena. Někteří ovšem zůstávají pouze u slov, kdežto jiní s tímto problémem skutečně něco dělají. Proaktivních lidí není nikdy dost a i tyto malé kroky mohou mít pozitivní dopad na naše okolí. Nechte se s námi inspirovat lidmi, kteří čistí pláže, vyrábějí boty z odpadků nalezených v oceánu nebo vytvářejí malé farmy a ekologicky šetrná města.

Želvy se po 20 letech vrátily na čistou pláž

Kdysi žilo na velkolepé pláži v Bombaji mnoho želv. Bohužel kvůli nečistotám z odpadků se přesunuly do jiných oblastí. Situace se neustále zhoršovala, dokud nepřišel muž jménem Afroz Shah a nezačal zbavovat pláž nečistot. Poté, co ho začali podporovat i dobrovolníci, bylo odneseno více než 5 000 kusů odpadu. Tímto činem vyzvali OSN, aby dala vzniknout projektu „největší projekt čištění pláží“. A na jaře, o 20 let později, se želvy vrátily na čistou pláž a nakladly svá vejce. Narodilo se kolem 100 nových želviček, které dobrovolníci chránili na jejich cestě do Arabského moře.

“Uklízeč” je schopný naplnit odpadem 28 pytlů za hodinu

Už padla spousta slov ohledně odpadků ve volné přírodě, ovšem člověk, který si nechává přezdívat „Uklízeč“ dává přednost skutkům před slovy. Špinavé parky a lesy jsou po jeho návštěvě jako znovuzrozené a nechává za sebou cestu tvořenou naplněnými odpadkovými pytli. Jakmile si jeho činnosti všimli i ostatní díky videu, které o něm bylo natočeno, získal si spoustu následovníků. Když byl dotázán ohledně jeho masky, řekl, že chce přitáhnout pozornost k problému ekologie, nikoli k sobě. Jeho heslem je: „Čištění je snadné a není na tom nic ponižujícího!“

Projekt “studny pro Afriku”

Když v roce 1994 Kurt Dalin navštívil Malawi, byl ohromen, jak místní lidé bojují za každý kbelík vody a místní dívky musí denně ujít několik kilometrů, aby zpět přinesly na svých hlavách kýble s vodou. Rozhodl se tedy, že jim pomůže a postavil studnu v nejchudší a nejsušší vesnici. V prvních 4 letech projekt dodal vodu 26 000 lidem a během 10 let bylo provedeno kolem dalších 76 vrtů. Také byla založena organizace Water Wells for Africa, díky které má dnes více jak 300 000 lidí v Africe přístup k čisté vodě.

Módní značky podporují eko-přátelské oblečení

Světově známé značky jako Levi’s, NIKE, Zara a další propagují eko-přátelské myšlenky již mnoho let. Společnost H&M používá organickou bavlnu a vyhýbá se přírodním kožešinám, společnost M&S zase otevřela továrny, jejichž vybavení spotřebuje méně vody a energie. Zara například vlastní ve svých obchodech i samostatné kontejnery na oblečení. Levi’s je první značkou, která vydala eko-džínovinu se značkou „bez vody“, což znamená, že společnost šetří vodu v různých fázích výroby oblečení. Adidas vytvořila kolekci ekologických tenisek, které můžete vidět na obrázku, vyrobených z odpadků shromážděných z oceánu. NIKE zase od roku 1993 propaguje projekt Reuse-A-Shoe, obuv se recykluje na výrobu tenisových kurtů a běžeckých pásů. Většina společností teď také využívá pytle, které jsou biologicky rozložitelné do 2 let.

Drony, které léčí lesy

Odlesňování pomalu ničí naši planetu a různé společnosti proto hledají způsoby, jak obnovit „plíce planety“. Zatím nejúspěšnější začátkem pro obnovu lesů jsou drony. Možná se to zdá nemožné, ale drony skenují prostředí, aby mohly vybrat ta správná semena, která zasévá zase jiný dron. Jeden z dronů jménem Robin je schopný na 1 ha napočítat 100 000 stromků během 18 minut. Jedná se o britský projekt BioCarbon Engineering, který si stanovil za cíl setbu 500 miliard stromů do roku 2050 za účelem boje proti odlesňování.

Nejzelenější restaurace na světě

Kavárna školy MUSE v Kalifornii je mistrem mezi všemi ekologickými restauracemi. Pyšní se nejvyšším počtem splněných kritérií jako je kvalita jídla, nabídka, ekonomika zdrojů, nakládání s odpady a tak podobně. Vysloužila si za ně 4 hvězdy. Škola pěstuje své vlastní ovoce a zeleninu a za rok a půl nahrazuje většinu svých potravin za účelem snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Projekt “boty, které rostou”

Dobrovolník Kenton Lee jednou zahlédl sirotky v Keni v obuvi, která pro ně byla příliš malá, proto spousta dětí běhala naboso se zraněnýma nohama. Tehdy ho napadla myšlenka vytvořit boty, které porostou společně s dětmi. Pomocí speciální mechaniky na botách můžete velikost zvýšit až o 5 čísel, což vystačí po dobu 5-6 let. Také vytvořil webovou stránku pro projekt The Shoe That Grows, kde si kdokoliv může koupit boty pro děti na jakémkoliv místě na světě.

Rodina pěstující tuny zeleniny pro místní restaurace

Rodina z Kalifornie dokáže vypěstovat dostatek ovoce a zeleniny pro sebe i místní restaurace. Vlastní kolem 400 druhů zeleniny, ovoce a dokonce i jedlých květin. Ročně sklidí až 3 tuny. Současně chová kachny, kuřata, kozy a včely, což znamená, že je schopná dodávat čerstvé vejce, mléko a med. Živobytí této rodiny odstartovaly rodiče, kteří prostě jen chtěly, aby jejich děti jedly čerstvě pěstované jídlo. Otec nainstaloval solární baterie na středu a začal pohánět auto rostlinnými odpady. Pro zachování vody a půdy začaly používat vertikální zahrady a hliněné hrnce. Všichni si mysleli, že jsou blázni, ale dnes většina jejich jídla pochází ze zahrady a rozpočet je vyjde v přepočtu na 50 korun na jednoho rodinného příslušníka.

Neapolis, chytré eko-město 21. století

Na Kypru poblíž města Pathos se nachází ekologické město Neapolis, jenž je jedinečným místem ve Středomoří. Měly by zde vyrůst rodinné domy, zábavní centra, nákupní střediska, nemocnice, zeleň a výhled na moře. Všechny napájecí systémy v Neapolis budou vybaveny umělou inteligencí, která pomůže chránit životní prostředí. 25% energie bude vyrobeno z přírodních zdrojů. Tento nový život v Neapolis by měl začít kolem roku 2023.

Lidé v Indii zasadí za den 50 miliónů stromů

V roce 2016 dobrovolníci v Indii zasadili během 24 hodin 80 různých druhů stromů. Sázeli je u silnic, železnic i na veřejných pozemcích. Indie zaznamenala v minulých staletích velikou ztrátu svých lesů, které byly zničeny požáry či pro jiné účely. Dnes se jedná o rekord vysázených stromů za jeden jediný den, a sice 49,3 miliónů stromů.

zdroj: brightside.me