Příliš vysoká hladina mužských hormonů způsobuje fyzické změny u mužů i u žen

Adrenogenitální syndrom je skupina dědičných chorob, v jejichž průběhu je narušena syntéza hormonů v nadledvinkách. V jejich důsledku pak může  dojít nárůstu hladiny mužských hormonů v těle, bez ohledu na to, zda v mužském nebo v ženském. Hodnoty množství testosteronu v krvi přirozeně závisí na pohlaví, nicméně jeho zvýšená tvorba se může týkat obou. To se pak projevuje jak na tělesné stavbě jedince, ale také na fungování jeho organismu a v extrémnějších případech může vést i k závažnému poškození zdraví a plodnosti.

Testosteron je nezbytný pro obě pohlaví

Testosteron je v těle zodpovědný za vývoj mužského vzhledu ve vývoji zárodku dítěte v těle matky. Zajišťuje vývoj penisu, šourku a prostaty v samčím embryu. V pubertě se testosteron opět dostane ke slovu a určuje míru další pohlavní diferenciace, kdy pohlavní orgány dosahují zralosti. Vyvíjejí se také sekundární pohlavní charakteristiky, jako je hlubší hlas, zvýšená tvorba svalové hmoty a rozvoj tělesného ochlupení.

Dostatečná hladina testosteronu je také nezbytná ke zvýšení sexuální touhy, což je čistě z biologického hlediska důležitá hnací síla pro zajištění reprodukce. Tímto způsobem je zajištěný rozvoj libida i u žen. Nejvyšší hladina testosteronu, a tím i touha po sexu, je u žen během ovulace. Podání testosteronu ale zvyšuje také agresivní chování. To však dosud prokázaly jen výzkumy na zvířatech.

Příliš mnoho testosteronu

Skupina dědičných chorob spojených s narušenou syntézou hormonů v nadledvinkách ústící v nadbytek testosteronu se nazývá androgenitální syndrom. Tato nemoc může ovlivnit vývoj novorozenců i dospělých lidí.

U nenarozených dívek nadbytek testosteronu ovlivňuje zvětšení klitorisu, který pak vypadá téměř jako penis. U chlapců byl zaznamenán nadměrný růst penisu, zatímco varlata zůstávají dětská. U obou pak bývá postižen tělesný růst, který je sice rychlejší, ale dříve se zastaví, takže děti paradoxně vyrostou méně.

U dospívajících a dospělých žen nadmíra testosteronu vyvolává zvýšený výskyt akné, zmenšení prsou a tukové vrstvy. Zvyšuje se tvorba svalů, sílí tělesné ochlupení a naopak vypadávají vlasy. Závažnější jsou pak poruchy menstruačního cyklu a s tím související neplodnost. To mohou způsobit nádory na orgánech zodpovědných za tvorbu testosteronu.

Obrázky: Pixabay