Přírodní metody likvidace plevele v záhoncích. Chemie není třeba

Jaro je v plném proudu a rostlinstvo na zahradách jen bují. A to jak to chtěné, tak to, které bychom na záhoncích raději neviděli. Spousta pěstitelů pak bere na pomoc chemické postřiky, kterými většinou prakticky znehodnotí svoji úrodu, protože ji tak obohatí o nechtěné chemikálie, které snezení poškozují lidský organismus poté. Naštěstí existuje řada přírodních cest, jak se plevele zbavit.

Snězte ho

Plevel sice může být z pohledu zahrádkáře obtížný, to ale neznamená, že je také neužitečný. Mnoho druhů plevelů patří do skupin léčivých rostlin nebo divokých druhů zeleniny. Mezi tyto druhy patří široce rozšířený a hojně postřiky likvidovaný ptačinec, který je výborný jak do zeleninových salátů, tak i do zapečených těstovin. Zjistěte, co vám na zahrádce roste a využijte této nezamýšlené úrody ke svému prospěchu.

Zabraňte přístupu světla

Pokud už jste se rozhodli, že rostlinky chcete přeci jen zničit, můžete to udělat snadno za pomocí přikrytí záhonů buďto mulčovací kůrou anebo novinami. Toto krytí zabrání v přístupu světla, které plevel nutně potřebuje ke svému životu a bez něho uhyne. Jejich zetlelé stonky, stejně jako krycí materiál také poslouží k vyživení půdy kolem kořenů rostlin a zlepší tak jejich kvalitu.

Zalijte ho vroucí vodou

Pokud vás obtěžuje tráva a jiné býlí prorůstající mezi dlažebními kostkami garáže či dvorku, jednoduše se jej zbavíte tak, že je zalijete vroucí vodou. Pokud do ní ještě přidáte hrstičku soli, bude její účinek umocněn a rostliny už se v tom místě dlouho neobjeví. A když přeci jenom ano, není nic snazšího, než tento postup opakovat.

Vytrhejte ho

Dva předchozí postupy jsou přeci jenom poměrně drastické a milovníkům přírody se nejspíš nebudou líbit. Nejsnazším a zároveň nejefektivnějším způsobem, jak se zbavit nechtěného plevele je prostě ho ručně vytrhat i s kořínky. Snáze se tato práce daří po dešti, když je půda změklá a volná. Pokud u vás nepršelo už dlouho, můžete plevel ze země uvolnit za pomoci šroubováku, nože nebo zahradnické lopatky. 

Obrázky: Pixabay