Varovné příznaky nastupující Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je onemocnění postihující mozek, vede k postupné demenci, následky onemocnění jsou děsivé. Včasnou diagnózou je však možné výrazně zlepšit kvalitu života nemocného. Zde je jednoduchá sada pravidel, která  Vám pomůže včas rozpoznat varovné příznaky.

Připravili jsme si pro Vás 11 charakteristických rysů lidského chování, které jsou spojeny s přítomností Alzheimerovy choroby ve srovnání s příznaky, které nemají s nemocí nic společného a neměly by Vám způsobovat zbytečnou úzkost, protože jsou důsledkem stresu nebo změn souvisejících s věkem.

Rozdíl mezi zdravým a nemocným mozkem

V mozku zdravého člověka je 10 miliard neuronů, které přenášejí elektrické signály do vnitřních orgánů a svalů. Alzheimerova nemoc přeruší spojení mezi neurony, což vede ke ztrátě jejich funkcí a k odumření mozkových buněk. Poté se mozek začne smrskávat.
Nejprve onemocnění postihuje části mozku, které jsou zodpovědné za paměť a jazyk, stejně tak i mozkovou kůrou (včetně sulcusu a gyru). Nakonec se většina mozku poškodí a člověk pomalu ztrácí svou schopnost samostatně fungovat.

11. Je stále obtížnější plánování a počítání

 • Pokud jde o plánování a práci s čísly, je pro člověka velmi obtížné se soustředit. Problém je i připravit oblíbený recept, vypočítat měsíční výdaje a určit, jak dlouho bude určitá práce nebo činnost trvat.
 • Není nutné se obávat, pokud máte problémy s jednoduchými výpočty.

10. Je potřeba stále větší úsilí k vykonávání domácích prací

 • Lidé s Alzheimerovou chorobou nemohou snadno plnit každodenní práci a aktivity. Člověk se může ztratit ve městě, když se snaží dostat domů pomocí známé trasy, nebo si nemůže vzpomenout, jak hrát svou oblíbenou hru.
 • Nemusíte se bát, pokud se Vám špatně učí nové věcí, nebo potřebujete pomoc s nastavením televizoru.

9. Pocity úzkosti se zvyšují a objevují se příznaky deprese

 • Úzkost je příznakem deprese a možným časným příznakem Alzheimerovy choroby. Zvyšující se pocit úzkosti je spojen s nárůstem hladiny amyloidu  v mozku. Amyloidní plaketa se často tvoří v mozku lidí s progresivní Alzheimerovou chorobou a může vést k demenci.
 • Není nutné se obávat, pokud máte pocit, že jste “vyhořelí”, nebo pokud vaše rutinní činnosti přinášejí méně radosti a máte strach co přijde. Skvělých lékem může být dovolená, vyražte někam na týden a vyčistěte si hlavu.

8. Lidé považují za obtížné určit polohu a ztrácet kontrolu nad časem

 • Lidé s Alzheimerovou chorobou ztrácejí pojem o  čase: neví jaký je den v týdnu,  kolik je hodin, jaké je roční období. Často nerozlišují mezi půlhodinou a několika hodinami. Zřídka kdy rozlišují mezi půlhodinou a několika hodinami, ale cítí, co se děje aktuálně. Často zapomínají, jak se dostali na to místo, kde právě jsou.
 • Není nutné se obávat, pokud se probudíte během dlouho očekávané dovolené, a nemůžete si hned vzpomenout, jaký je právě den nebo kde se právě nacházíte.

7. Začínají se projevovat změny ve vnímání obrázků a prostorových vztahů mezi objekty

Dokážete říct, jaká budova je blíže?
 • U některých lidí může být problém se zrakem  příznakem Alzheimerovy choroby: může být obtížné číst, soustředit se na text, zjistit vzdálenost nebo určit barvu.
 • Není nutné se obávat, pokud se Vám s přibývajícím věkem zhoršuje zrak. Pokud máte problémy se zrakem, navštivte svého lékaře.

6. Začínající problémy s řečí a komunikací

 • Symptomy Alzheimerovy choroby se projevují zejména v lidské komunikaci: náhlé pauzy uprostřed rozhovoru, potíže při pokusu o pokračování příběhu a opakování stejných historek, jako kdyby člověk zapomněl, že už to řekl. Důležité je věnovat pozornost slovní zásobě: pokud osoba začala používat namísto obvyklých slov nesprávné nebo fiktivní slova, může to být také znamení.
 • Není nutné se obávat, pokud máte na jazyku nějaké slovo, ale v danou chvíli si na něj nemůžete vzpomenout. Vzpomente si později, nebo Vám někdo napoví.

5. Začínají se ztrácet věci. Daná osoba si nedokáže zapamatovat posloupnost svých činů

 • Lidé trpící Alzheimerovou chorobou často dávají věci na neobvyklé místa a ztrácejí je. Z tohoto důvodu mají neustálý pocit, že je někdo okrádá.
 • Není nutné se obávat, pokud něco ztratíte, ale dokážete si vzpomenout, co jste dělali předtím a kde jste danou věc naposledy viděli. Nebo pokud rádi necháváte věci na neobvyklých místech a rozzlobíte se, pokud je někdo nevrátí zpět.

4. Ztráta zájmu o práci, záliby a komunikaci s přáteli

 • Kvůli Alzheimerově chorobě lidé postupně odmítají své koníčky, sportovní a kulturní aktivity. Vynechávají zápasy svých oblíbených týmů, vyhýbají se přátelům, většinou bez pádného důvodu.
 • Není nutné se obávat, pokud Vás někdy unavuje práce či koníčky. Krátká dovolená je pravděpodobně tím nejlepším řešením.

3. Změny nálad a povaha jejich chování

 • Nálady a rysy osobnosti u osob s Alzheimerovou chorobou se mohou měnit bez konkrétního důvodu. Najednou mohou cítit strach, úzkost, depresi a zklamání kvůli naprostým drobnostem.
 • Není nutné se obávat, pokud jste již v životě rozvíjeli návyky a pořádek, a jste naštvaní, když je někdo nebo něco porušuje.

2. Špatný odhad případných důsledků jejich chování

 • Pro osoby s Alzheimerovou chorobou je velmi obtížné posoudit důsledky jejich rozhodnutí. Jinými slovy  je obtížné vypočítat hodnotu produktu a jeho skutečnou hodnotu, a proto se takoví lidé snadno stanou oběťmi podvodníků. Problémy s hodnocením také ovlivňují vzhled člověka, jelikož přestane dodržovat základní hygienická pravidla.
 • Není nutné se obávat, pokud se čas od času děláte chyby, přijměte je a snažte se jim příště vyhnout. Rozhodně se nemusí obávat, pokud neplánovaně utratí  na dovolené více než jste plánovali, je to přece dovolená ne?

1. Selhává motorika rukou a pamět

 • Zřejmým příznakem Alzheimerovy nemoci je paměťová nerovnováha, kdy je pro člověka složitější si zapamatovat a absorbovat nové informace. Současně se postupně ztrácí dlouho získané dovednosti např. jízda na kole
 • Nemusíte se obávat, pokud si hned nezapamatujete jména nových lidí nebo zapomenete na schůzku.

Zdroj: brightside.me