Příznaky infarktu u žen jsou méně zřejmé než u mužů. Naučte se je rozpoznat

Věděli jste, že nejčastější příčinou úmrtí žen není žádný z typů rakoviny, ale kardiovaskulární onemocnění? I když se velmi často hovoří o rakovině prsu nebo děložního čípku, více než 51 procent všech smrtí ženských pacientů bylo způsobeno právě infarktem a srdečním selháním. Nejnovější studie zveřejněná v evropském časopise Heart: Acute Cardiovasculare Care odhaluje o tomto vážném ohrožení více. Ze všeho nejdůležitější je podle vědců včasný zásah.

Rychlý zásah při infarktu rozhoduje o životě a smrti

Každá minuta může rozhodnout o přežití pacienta. Čas je drahý a pomoc musí přijít co nejrychleji je to možné. Závisí na tom nejen přežití, ale také důsledky a poškození různých orgánů související s komplikací. Analýza čtyř tisíc případů studie kardiovaskulárních selhání ukázala, že ženy se rozhodnou požádat o pomoc v průměru o 37 minut později než muži. To dokazuje, že jsou si méně vědomé toho, že právě prodělávají infarkt.

Infarkt přitom postihuje mnohem méně žen než mužů, a proto je méně pravděpodobné, že příznaky přičtou stavu, který vyžaduje akutní lékařský zásah, vysvětlil autor studie Matthias Meyer. Přitom z nějakých důvodů srdeční infarkt získal pověst typicky mužského onemocnění.

Ženy při infarktu také trpí bolestí, ale poněkud jinak

Muži, kteří prodělávají infarkt, mívají obtíže s dýcháním a silné bolesti na hrudi.

Na rozdíl od mužů, ženy kromě bolestí hrudníku během infarktu pociťují také silné bolesti zad, ramen a břicha. Hrudní bolest pak trvá jen několik minut, načež mizí a znovu se vrací. Kromě toho ženy pociťují silnou bolest ramene s pocitem znecitlivění ruky, bolesti vystřelují až do krku, čelisti, zad a žaludku.

Kromě těchto stále poměrně typických příznaků se však ženy během infarktu potýkají s méně nápadnými projevy, které se na první pohled s touto poruchou nezdají souviset. Jedná se o zrychlené dýchání, dušnost, studený pot, závratě a nevolnost. Přičemž tyto potíže mohou být velmi silné, ale naopak mohou být i téměř nenápadné až nevinné.

I tyto jemné příznaky však mohou mít fatální účinky. V tomto smyslu jsou naopak nebezpečnější, a to právě proto, že jsou pro člověka mnohem méně znepokojující a zřídka zapříčiní potřebu zavolat lékaře. Pomoc pak ale obvykle nepřichází včas na to, aby bylo možné zabránit vážným důsledkům infarktu. Proto, zejména pokud máte genetické predispozice, věnujte těmto příznakům pozornost a raději se poraďte s lékařem.

Obrázky: Pixabay