Příznaky, kterými tělo dává najevo, že možná trpíte fibromyalgií

Fibromyalgie je záhadné chronické onemocnění, které postihuje svaly a pojivové tkáně, jimž způsobuje bolest, ztuhlost a únavu. Často se fibromyalgie vyskytuje ruku v ruce s psychiatrickými diagnózami, jako je deprese a úzkosti či s poruchami plynoucími ze stresu a posttraumatickou poruchou. Na tuto vzácnou chorobu trpí 2 – 4 procenta populace, zejména pak ženy, které jsou postiženy devětkrát častěji než muži. Níže popisujeme sedm různých příznaků, které vám mohou napovědět, že byste mohli touto zvláštní poruchou trpět.

Bolest

Bolesti svalů a/nebo kloubů jsou vůbec nejčastějším projevem fibromyalgie, na který si stěžuje téměř každý, kdo touto nemocí trpí. Může to být nepříjemná bodavá nebo pálivá bolest, která často začíná v zádech, ramenou nebo krku a může se postupně šířit do dalších částí těla.

Únava

Podobně jako bolest, i vleklá a neutuchající únava je symptom, který popisují téměř všichni pacienti s fibromyalgií.

Tuhost

Pocit ztuchlých svalů poté, co strávíte dlouhou dobu v jedné pozici je dalším častým příznakem této poruchy, která je svým charakterem podobná revmatoidní artritidě, která se však namísto kloubů vyskytuje v přilehlém svalstvu a úponech. Objevuje se zejména při ranním vstávání, ale i během dne, kdy třeba máte potíže vstát z křesla.

Potíže se spánkem

Bolest vás může budit i během noci, což má za následek nezdravý spánek a nedostatečnou relaxaci těla. Může se také vyskytovat stav, kdy pacient nemůže usnout, protože si dělá starosti se svým zdravím.

Citlivost na změny teploty

Spousta tělesných problémů se zhoršuje, když dojde ke změnám počasí. Zejména při nízkých teplotách často lidé zažívají větší bolesti, než když je teplo.

Potíže s koncentrací

Špatné soustředění ve spojitosti s fibromyalgií může být důsledkem vleklé únavy, špatného spánku i neustálého vyrušování bolestí. Kvůli tomu pak zdánlivě dochází k oslabování kognitivních funkcí.

Střevní problémy

Někteří pacienti s fibromyalgií si stěžují na střevní problémy velmi podobné syndromu dráždivého tračníku. Jeden den můžete trpět průjmem a druhý den zase zácpou a křečemi. Zatím není úplně jasné, proč k těmto potížím dochází a proč se střeva chovají tímto způsobem. Je to ale také jeden z častých příznaků.

Obrázky: Freepik