Projevy a důsledky metabolického syndromu

Hromadění tuku, vysoký krevní tlak, diabetes, zvýšený cholesterol, mrtvice a infarkt. To všechno jsou projevy a důsledky metabolického syndromu, který způsobuje nejčastější příčiny úmrtí lidí po celém světě. Samotný syndrom, na rozdíl od svých projevů, je přitom mezi populací prakticky neznámým pojmem. Lékaři přitom upozorňují, že je celkem snadné se jeho vzniku vyhnout a řadě komplikací tím předejít.

Velké břicho, vysoký tlak a potíže s cukry

Podle Mezinárodní federace pro cukrovku metabolický syndrom zahrnuje jednak abdominální čili břišní obezita, která se projevuje obvodem pasu u mužů přesahující 94 centimetrů a u žen 80 centimetrů. Aby bylo možné hovořit o metabolickém syndromu, musí se k tomuto projevu připojit ještě nejméně dvě z následujících změn:

  • hladina triglyceridů v křvi je vyšší než 150 mg/100 ml
  • HDL cholesterol je nižší než 40 mg/100 ml u mužů a 50 mg/100ml u žen
  • systolický krevní tlak je vyšší nebo rovný 130 mmHg nebo diastolický krevní tlak je vyšší či rovný 85 mmHg
  • hladina glukózy v krvi nalačno je vyšší nebo rovna 100 mg/100ml, případně předchozí diagnóza cukrovky a inzulinová rezistence

Příčinou je nezdravý životní styl i genetika

Metabolický syndrom byl poprvé popsán počátkem dvacátého století. Na konci 70. let pak tento stav dostal název Nebeská nemoc a později záhadně znějící Syndrom X. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom definiční kritéria vyvinula až o dalších téměř třicet let později.

V současnosti se odhaduje, že tento syndrom postihuje kolem čtvrtiny světové populace, přičemž se zvyšuje v důsledku rozvoje obezity. U mužů se většinou objevuje častěji do 50 let věku, od 50 let se pak frekvence diagnózy zvyšuje u žen, což je důsledkem hormonálních změn v průběhu menopauzy.

Nejčastěji je pak metabolický syndrom spojován s nezdravým životním stylem, který zahrnuje sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu spolu s nezdravou stravou bohatou na cukry a nenasycené tuky. K tomu se připojuje užívání některých druhů léčiv, které negativně ovlivňují metabolismus, a to všechno vede k rozvoji obezity a dalších výše jmenovaných obtíží.

Do hry však vstupují také genetické predispozice. Někteří lidé jsou náchylní k obtížím, jako je obezita, cukrovka, či vysoký krevní tlak. Rizikovost se pak zvyšuje i s přibývajícím věkem, kdy klesá pohyblivost lidí a u žen dochází ke zmiňované menopauze.

Léčba metabolického syndromu začíná změnou životního stylu a pravidelnou fyzickou aktivitou, obvykle vedenou zdravotnickým pracovníkem. Cílem je zhubnout a také omezit kouření a nadměrné pití alkoholu.

Obrázky: Freepik