Protesty v USA kvůli pandemickým opatřením možná mohou za rozšíření viru

USA v boji proti koronavirové pandemii vyhlásila jako jedna z posledních zemí protiopatření zahrnující dodržování dvoumetrových rozestupů, které, stejně jako zákaz vycházení zabránily mnoha Američanům chodit do práce. Mnoho zdejších obyvatel se proti nařízení začalo bouřit a organizovat masové protesty, a to i přes varování odborníků před vysokou rizikovostí takovýchto aktivit. V současnosti jsou Spojené státy americké na špici států s největším rozšířením nemoci covid-19, a může to být právě důsledkem těchto hromadných akcí.

Demonstranti procestovali stovky kilometrů

Protesty proti totálnímu uzavření všech regionů severoamerické federace mohou být ohniskem kontaminace vysokého počtu osob novým čínským koronavirem SARS-CoV-2 a jeho šíření po celém území USA. Tyto informace jsou založeny na údajích ze sledování polohy mobilních telefonů Američanů a byly zveřejněny v britských listech The Guardian.

Údaje Výboru pro ochranu veřejného zdraví Medicare naznačují, že protestující cestovali i mnoho stovek kilometrů, aby se protestů mohli zúčastnit. A cestou se pochopitelně dostali do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí. Odborníci z výboru se domnívají, že právě z tohoto důvodu demonstrace sehrály klíčovou roli při šíření covid-19 do nemocí nezasažených či jen málo zasažených regionů.

Protestující se rozjeli do všech koutů země

Na pomezí dubna a května se odehrálo hned několik protestů ve státech Michigan, Wisconsin, Illinois, Colorado a Florida. Po protestech v Michiganu posledního dubna byly zaregistrovány mobilní telefony, u nichž byl dosledován návrat do všech částí Spojených států. Informace jsou však anonymní a neumožňují identifikaci majitelů těchto telefonů.

„Chování, které jsme viděli na protestech, přináší vysoké riziko infekce. Viděli jsme, že protestující opouštějí vysoce koncentrovanou událost a poté se široce rozprostírají do všech oblastí,“ uvedl výkonný ředitel Medicare Protection Committee Rob Davidson.

Ke konci května zaznamenaly Spojené státy americké celkem 1 662 768 potvrzených případů infekce, jíž podlehlo 98 223 Američanů.

Obrázky: Freepik