Průvodní symptomy, kterými tělo dává najevo, že málo jíte

Klíčem k hubnutí je snížený příjem kalorií. Přesto pokud je příjem jídla příliš nízký, může to mít přesně opačný efekt, než jsme původně zamýšleli. V dlouhodobém horizontu totiž pravidelný nedostatečný příjem kalorií vykolejí metabolismus a přepne ho do módu ukládání zásob na „horší časy“, a proto vede naopak k tloustnutí. Tělo totiž jídlo nutně potřebuje k získání energie ke svému provozu. To znamená, že tělo potřebuje dostatečné množství kalorií k udržení organismu v chodu. Pokud jich je dlouhodobě málo, nemá tělo tkáně a orgány z čeho zásobovat, a proto si potřebuje zachovat vše, co mu dodáme. Nedostatečný příjem poznáme podle série signálů našeho organismu, kterým dostáváme na vědomí, že je potřeba příjem potravy lépe vybalancovat.

Myslíte pouze na jídlo

Časté myšlenky na jídlo jsou normální, když se pokoušíte zhubnout a jste zvyklí na vysoký příjem. Pokud se ale jídlo stane vaší posedlostí a vy nejste schopní za celý den přemýšlet o ničem jiném, je načase si něco zakousnout.

Vynecháváte jídlo

Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že snížit množství přijatých kalorií znamená nejíst. To ale není pravda. Ba právě naopak. Pokud přestanete jíst úplně, anebo sníte jen jedno jídlo za den, efekt bude přesně opačný. Organismus se přepne na úsporný režim a bude mít tendenci dokonale využít vše, co mu dáte, a proto začnete tloustnout. Tím, že si nedáte snídani, oběd nebo večeři, prakticky vypnete spalovací motor těla.

Často trpíte bolestmi hlavy

Máte pocit, jako by vám hlava měla rozskočit, třesete se po celém těle nebo máte závratě? Pak váš mozek nedostává dostatečné množství glukózy, kterou potřebuje ke svému fungování. Znamená to, že hladina cukru v krvi je příliš nízká, což způsobuje všechny druhy zmiňovaných problémů. Než se tedy uchýlíte k léku proti bolesti, zkuste nejdřív něco sníst.

Už při pouhé myšlence na cvičení se cítíte unavení

Potíte se už jen při pomyšlení na jakoukoliv fyzickou činnost a jste stále unavení? Možná máte i potíže se soustředěním. Svému tělu totiž neposkytujete dostatek paliva pro jeho správné fungování a v podstatě vám jde o přežité. To znamená, že veškerá energie jde do základních životních funkcí a na ostatní se nedostane.

Jste podráždění

Když nebudete dostatečně jíst, může se to podepsat na vaší náladě. Bylo dokonce vědecky dokázáno, že nedostatečný příjem kalorií může vést ke hněvu a frustraci.

Obrázky: Pixabay