Pyly v zahradě už nebudou strašákem. Eliminujte zdroje alergií

Slunce ukazuje svoje paprsky a venkovní teplota stoupá. To nejkrásnější, co v tuto jarní dobu můžete udělat, je tiše si sednout v zahradě a vnímat teplo a vůně kvetoucích rostlin, keřů a stromů. Ovšem – pokud trpíte sennou rýmou a alergiemi. Prokýchat celý svůj pobyt na zahradě není nic příjemného a nejraději byste v tu chvíli všechny své kvetoucí výpěstky vyrvali ze země i s kořeny. Abyste na své zahradě každé jaro netrpěli a mohli si jí užívat plnými doušky, udělejte ji alergiivzdornou.

Čím barevnější, tím lepší

Možná vás to překvapí, ale je dokázáno, že čím barevnější a pestřejší květina, tím menší je pravděpodobnost, že její pyl vyvolá vaši sennou rýmu nebo alergii. Pyl barevných květin totiž obvykle nelétá vzduchem, jeho opylení má totiž na starosti hmyz, takže vás nebude tolik obtěžovat.

Mezi tyto rostliny patří například následující druhy:

  • Azalka
  • Různé druhy Lilie
  • Cibuloviny
  • Hortenzie
  • Levandule
  • Měsíček
  • Lobelka

Stromy mají pylu létajícího ve vzduchu nejvíce

Protipólem barevných květin opylovaných hmyzem, jejichž pyl se ve vzduchu prakticky nevyskytuje, jsou některé druhy stromů, jejichž květy jsou velice bohaté na pyl a které se právě opylují prostřednictvím větru. do této skupiny spadají stromy jako dub, olše, bříza, jasan, tis, habr, ale také bezinka, rakytník či ptačí zob, ze kterého se s oblibou dělají živé ploty. Namísto něj lze použít například hloh nebo vavřín, které jsou navíc i ceněné léčivé byliny.

Při navrhování anti alergenní zahrady je dobré mít na paměti ještě několik dalších věcí. Dobrý nápad je třeba vytvořit jezírko či rybníček s vodními rostlinami. Tyto květiny jsou nádherné a barevné a obvykle také nezpůsobují problémy s alergiemi či sennou rýmou. Pokud na rybníček nemáte dostatek prostoru, můžete udělat miniaturní z plastového sudu. I to bude vypadat velmi roztomile a pohledně.

Je také dobré co nejvíce omezit růst plevelů, které bývají častým zdrojem létajícího pylu. Nejsnáze šíření plevelů v co největším možném rozsahu zabráníte použitím kobercově rostoucích rostlin, jako jsou hluchavky, břečťan nebo barvínek. Ty se roztáhnou po mezích mimo cestičky a přirozeně tím zabrání v růstu nechtěných rostlin, které by vám mohly způsobovat potíže.

Obrázky: Freepik