Jste připraveni na jarní úklid? Přečtěte si pár rad, jak snadno vyčistit dlouho nemytá místa tak, abyste se nesedřeli

Jaro se nám blíží a s ním bohužel jedna ne úplně příjemná záležitost. Jarní úklid. Jakmile překleneme činnost, která nás každoročně čeká, pak si teprve můžeme užívat tolik vytoužené sluníčko. Ovšem když už jarní úklid, tak pořádný. A abychom se s ním moc dlouho netrápili a nenechali v celé domácnosti pot a krev, přinesli jsme vám pár tipů, jak snadno se zbavit špíny na místech, které většinou při uklízení opomíjíme.

Vypínače a kliky u dveří

Spousta z nás si neuvědomuje, že tato místa jsou ta první, kterých se dotýkáme při příchodu domů, a poslední při odchodu. V takovém případě se na nich vyskytuje nespočet bakterií, jež je třeba odstranit. Nejideálnějším způsobem je použití univerzálního čističe ve spreji na papírový ručník nebo utěrku s mikrovlákny, čímž vydezinfikujete oblast, kde se dotýkáte nejvíce.

Žaluzie

Žaluzie jsou jedním z největších “chytačů” prachu. Existuje ale snadný a rychlý způsob, jak se ho zbavit společně s mastnotou, která se občas na žaluziích vyskytuje. Natáhněte si na ruku starou ponožku namočenou v octovém roztoku. Budete mít pro úklid v malých prostorách lepší cit.

Odpadkový koš

Také se stále divíte tomu, jak je možné, že odpadkový koš zapáchá i přesto, že jste odpadky dávno vyhodili?  Není se čemu divit. Zbytky jídla a bakterie totiž zůstávají v koši. Abyste zlikvidovali nežádoucí pach stačí k tomu pár následujících kroků:

  1. odstraňte všechen odpad
  2. vymyjte koš nejlépe horkou sprchou a osušte
  3. nasprejujte po celém povrchu dezinfekci a vydrhněte kartáčem
  4. nechte působit 5-10 minut, znovu omyjte a usušte papírovým ručníkem

Myčka a pračka

Možná se to zdá nelogické, že tyhle dva spotřebiče potřebují extra čištění, ale nedivte se. Zbytky jídla nebo vláken z oblečení se usazují společně s pěnou. Mohou tvořit vodní kámen a dokonce i plíseň. Na scénu opět přichází ocet. Roztok z octa a sody v poměru 4:1 nalijte do bubnu pračky nebo do myčky a pusťte nejlépe na nejvyšší možný stupeň.

Držák na zubní kartáčky

Nikdo by si nechtěl čistit zuby špinavým kartáčkem. Veškeré čištění pak postrádá smysl, budete-li si nechávat zubní kartáček ve špinavém stojanu nebo držáku. Jediné, co stačí udělat, je opláchnout stojan horkou vodou a odstranit nečistoty. Poté otřít čistou houbičkou a mýdlem.

Sprchový závěs

Pravdou je, že lepší nápad by byl jednoduše koupit nový závěs než zachovat ten starý. Ovšem i to jde. Nejsnazší způsob je vyprat jej společně s vašimi kuchyňskými utěrkami. Pokud však máte obavy a nevíte, jestli by závěs mohl přežít, stačí vzít houbičku, čistící prostředek a omýt vodou.

Ovladače a mobilní telefony

Počítačové klávesnice a ostatní příslušenství jsou věci, kterých se během dne dotkneme několikrát. Jsou opravdovým skladištěm prachu, špíny a bakterií. Často i více než záchodové prkénko. Jediným řešením, jak je zbavit nečistot a bakterií, jsou antibakteriální ubrousky. Pokud tato zařízení budete otírat pravidelně, můžete mít klid, že se na nich vyskytuje minimum nežádoucích nečistot.

Ochrana oken

Abychom se v létě v klidu vyspali a neobtěžoval nás v noci hmyz, často si necháváme vyplnit okna ochranou proti hmyzu. Bohužel ale také často zapomínáme, kolik špíny se v rámu usadí počínaje zachyceným hmyzem. Jednoduše se nebojte, vyjměte ochranu z okna a omyjte vodou s pomocí houbičky. Další možností je použít vysavač. Bude-li ochrana hodně znečištěná, nastříkejte na ni čistící prostředek a vydrhněte starým kartáčkem.

Fotografie a rámečky

Ani sklo ani rámeček nepotřebuje extra speciální péči. Stačí pouze nastříkat čistící prostředek a jemným hebkým ubrouskem nebo vatovou tyčinkou je očistit.

Tašky a kabelky

Tašky a kabelky se snadno mohou poničit jak už zevnitř, tak i zvenku. Není-li kabelka moc znečištěná, aplikujte na ni čistící prostředek na bázi alkoholu pomocí vaty nebo ubrousku z mikrovláken. Speciální pozornost pak věnujte  kovovým doplňkům. V případě skvrn od propisky či větších skvrn, použijte roztok z octa a alkoholu v poměru 1:1. Mastné skvrny pak odstraníte kukuřičným škrobem nebo dokonce práškem do pečiva.

Čistící potřeby

Ano, čistící prostředky také potřebují svou péči po vší té námaze. Pokud je nebudete pravidelně mýt, nemá pak smysl je používat k odstranění nečistot a bakterií, když je sami obsahují. Pravidelně je omývejte a vyměňujte houbičky na nádobí, mopy a kartáče.

zdroj: brightside.me