Rakovina lymfatických uzlin je velmi rozšířená. Rozpoznejte včas příznaky

Lymfom čili rakovina lymfatických uzlin je jednou z nejčastějších druhů rakoviny, která se u lidí objevuje. Naštěstí na rozdíl od některých jiných druhů je tato rakovina s vysokou úspěšností léčena a vyléčena. Zásadní, ostatně jako u jiných onemocnění, je rozpoznat vznikající lymfomy včas, aby lékaři mohli léčbu zahájit co nejdříve. To mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby. A proto bychom měli vědět, jakým způsobem se počínající rakovinné bujení v mízních uzlinách projevuje a kdy raději vyhledat lékaře.

Lymfatické uzliny bojují proti cizorodým mikrobům

Lymfomy jsou zhoubné nádory mízních uzlin a lymfatické tkáně v okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév, říká wikipedia. Příčina vzniku těchto nádorů ovšem dosud není uspokojivě vysvětlena, nicméně klade se do souvislosti s přítomností některých druhů retrovirů v organismu.

Hlavním a nejviditelnějším příznakem je zduření mízních uzlin na krku, v podpaží či tříslech. Ty sice nejsou bolestivé, ale vytvářejí znatelné a na pohmat tuhé boule.

Lymfatické čili mízní uzliny jsou vlastně základním sídlem imunitního systému. Vytvářejí se zde bílé krvinky, které působí jako obranná armáda těla a vychytává cizorodé nepřátelské bakterie a viry, které se snaží proniknout do organismu a mohly by jej poškodit.

Když se v těle objeví infekce, uzliny začnou produkovat své speciální obranné látky jménem lymfocyty. Pokud se uzliny zduří a ztvrdnou, je to signál toho, že náš obranný systém má potíže a je pro něj obtížné si s infekcí poradit. Většinou to nebývá nic hrozného. Lehké zduření se obvykle projevuje při těžších angínách či některých vnějších poraněních, do kterých se dostaly nečistoty. Obvykle zduření po zneškodnění nebezpečí samo od sebe rychle opadne.

Dlouhotrvající zduření značí závažný problém

Pokud zduření lymfatických uzlin po dlouhou dobu ne a ne opadnout, možná žlázy reagují na přítomnost zánětu někde v těle, případně na rakovinné bujení. V nejhorším případě jsou samotné žlázy ovlivněny tvorbou maligních lymfocytů, které poškozují žlázu, která je stvořila a způsobuje rakovinné bujení.

Přesto, že existuje mnoho typů rakoviny lymfomu, základní příznaky jsou stejné:

  • Náhlé hubnutí bez jasné příčiny
  • Noční pocení
  • Tvrdé uzliny v podpaží, krku nebo v tříslech
  • Svědění
  • Horečka
  • Vleklá únava

Pakliže jsou uzliny zduřelé déle než 5 dnů, je vhodné požádat o posouzení stavu lékaře. Většinou se nemusíte obávat, mohou to být pouze infekce slinných žláz či tukové hrbolky. To ale dokáže určit výhradně lékař.

Obrázky: Freepik