Rakovina slinných žláz je vzácný, ale těžký nepřítel. Jaké jsou možnosti léčby a výhled její úspěšnosti?

Onkologické onemocnění slinných žláz sice nepatří k nejčastějším typům rakoviny, o to je však nebezpečnější. Právě její neobvyklost a s tím spojený nedostatek informací může za to, že bývá diagnostikována až v pozdějším stádiu nemoci, kdy je obecně obtížnější s ní bojovat.

Co jsou slinné žlázy a kde se nacházejí?

Slinné žlázy jsou zodpovědné za tvorbu slin, které mají za úkol udržet ústní dutinu vlhkou a také obsahují enzymy napomáhající prvotnímu trávení jídla. Obsahují také látky imunitního systému a další substance, které chrání ústa a krk před infekcí.

K rakovině slinných žláz dochází ve chvíli, kdy se buňky jejich tkáně nebo kanálků začnou nekontrolovatelně množit. Tento stav přitom postihuje některé typy žláz častěji než jiné.

Existují dva základní typy slinných žláz, hlavní a vedlejší, přičemž hlavní žlázy jsou trojího druhu:

  • Příušní žlázy – to jsou největší slinné žlázy umístěné těsně před ušima. Téměř 80 procent nádorů slinných žláz se vyvine právě zde. Většina z nich je přitom benigních, nicméně kolem 20 až 25 procent z nich jsou maligní, tedy rakovinné
  • Sublingvální žlázy – nejmenší z hlavních slinných žláz, které se nacházejí ve spodní části úst vedle jazyka. Nádory se na nich tvoří velmi vzácně, nicméně téměř v polovině případů jsou maligní
  • Submandibulární žlázy – jsou umístěné pod čelistí a dodávají sliny pod jazyk. Jen kolem 10 až 20 procent nádorů se vyskytuje zde, ale 90 procent z nich je maligních

Vedlejší slinné žlázy jsou mikroskopické a nacházejí se v okolí rtů, jazyka, ve tvářích i v nosních dutinách. Nádory těchto žláz jsou neobvyklé. Když se však přeci jen vyskytnou, s největší pravděpodobností budou rakovinné.

Na které příznaky si dát pozor?

Většina příznaků rakoviny všech typů slinných žláz je podobná. Nejčastěji se vyskytuje:

  • Bulka nebo oteklé místo v ústech, čelisti, tváři nebo krku
  • Hrudkovitá tkáň uvnitř úst
  • Neutuchající bolest v ústech, čelisti, tváři, krku nebo v uchu
  • Znatelné zvětšení krku nebo některé z tváří
  • Potíže s otevíráním úst
  • Necitlivost v ústech či čelisti
  • Svalová slabost na jedné straně obličeje
  • Potíže s polykáním (v pozdějším stádiu)

Příčiny vzniku tohoto vzácného typu rakoviny slinných žláz dosud nejsou plně objasněné. Přesto však existují rizikové faktory, které zvyšují riziko. Nejčastěji jsou postiženi muži nad 60 let věku. Ve hře je však také vystavení účinkům radiace, k čemuž nejčastěji dochází na pracovišti. Byla nalezena také souvislost se špatnou výživou.

Studie z roku 2018 prokázala souvislost některých druhů povolání s vyšší pravděpodobností vzniku rakoviny slinných žláz. Mezi tato povolání patří číšníci, uklízeči, montéři elektrických zařízení, instalatéři, svářeči, malíři pokojů, klempíři a provozovatelé manipulačních zařízení.

Za zmínku také stojí skutečnost, že některé původně benigní nádory slinných žláz se mohou časem vyvinout v maligní. I když je toto riziko nízké, je zapotřebí být si jej vědom.

Jaké jsou možnosti léčby a výhled její úspěšnosti?

Stejně jako u jiných typů rakoviny, i v případě rakoviny slinných žláz závisí léčba i šance na přežití na tom, v jakém stádiu byla choroba diagnostikována a také který typ slinných žláz postihuje. Důležitým aspektem je také to, zda se nádory šíří do dalších částí těla.

Rakovinu nejvyššího stupně, tedy rozsáhlé nádory, které se rychle šíří do okolních tkání, lze léčit chirurgickým zákrokem, kdy lékaři odstraní nádory a všechny okolní žlázy, tkáně a případně i lymfatické uzliny. K tomu obvykle bývá indikováno ozařování a chemoterapie, které aktivně ničí rakovinné bujení.

Prognóza a výhled na uzdravení velmi závisí na konkrétním případu a závažnosti choroby. Roli zde hraje také vaše osobní zdravotní historie a případné další tělesné neduhy, které mohou léčbu rakoviny zkomplikovat. Všechny aspekty nemoci s vámi probere váš ošetřující lékař, který vysvětlí postupy léčby i míru přežití. Nezapomeňte, že čím dříve je nemoc odhalena, tím lepší vyhlídky na uzdravení máte. Proto, pakliže pozorujete jakékoliv změny ve svých ústech či v jejich okolí, vyhledejte lékaře. Včasná diagnóza vám může zachránit život. MW

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com