Rakovina tlustého střeva: Jaké jsou její příznaky a jak jí zabránit

Kolorektální karcinom je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním, které se objevuje u lidí v západních zemích. Rakovinné bujení se v tomto případě vyskytuje v některé části tlustého střeva nebo v konečníku a je způsobeno nekontrolovatelným bujením buněk sliznice. Obecně se rozlišuje rakovinné bujení tlustého střeva a konečníku, která je vzácná před dosažením 40. roku života a objevuje se obvykle u lidí starších 60 let. Aby bylo možné včas zasáhnout a zabránit fatálním důsledkům, je vhodné co nejdříve identifikovat počáteční příznaky. Včasná diagnóza je totiž klíčová pro zvýšení šancí na vyléčení.

Nádor je často odhalen, když už je příliš pozdě

Rané příznaky karcinomu tlustého střeva bývají velmi plíživé a nenápadné. To je také důvod, proč bývá nemoc odhalena ve většině případů velmi pozdě. To také stojí za úmrtím až padesáti procent diagnostikovaných osob s touto chorobou. To je také důvod, proč testování na přítomnost okultní krve ve stolici by mělo být rutinní kontrolou všech osob nad 50 let věku každé dva roky. Odhalení její přítomnosti je klíčem k identifikaci až celé čtvrtiny onkologických onemocnění střev.

Kromě krve se často jako jeden z prvních viditelných příznaků objevují poruchy defekačního stereotypu, tedy obvykle střídání průjmu a zácpy. Přehlížet by pacienti neměli ani náhlý úbytek váhy, bolesti břicha a další zažívací obtíže, jako je plynatost či křeče v břiše. Často se uvádějí rovněž další příznaky, jako je velmi úzká stolice, častý a bolestivý odchod větrů, pocit nedokonalého vyprázdnění střeva a zvýšená únava.

Rakovině se dá snadno vyhnout

Prevence je vždy lepší než léčba a v případě rakoviny to platí obzvlášť. Zvláště co se týče rakoviny tlustého střeva, hraje tu naprosto zásadní roli životní styl a způsob stravování. Klíčové je přijímat dostatečné množství potravin obsahující nestravitelnou vlákninu, která pomáhá čistit střeva od nečistot, které se zde usazují během metabolismu potravy. Vhodné je také naopak snížit konzumaci živočišných tuků a červeného masa, které se velmi špatně a dlouho tráví a právě ty zanechávají ve střevech nejvíce škodlivin.

Vhodné je také zbavit se sedavého způsobu života a zařadit do svého denního režimu dostatečné množství tělesného pohybu, který podporuje peristatiku střev a tím i jejich správnému vyprazdňování. Kromě toho pohyb také přispívá k odstranění nadváhy a veškerých tělesných obtíží, které jsou s ní spojené a zvyšují riziko vzniku nejen rakovinného bujení, ale i ostatních nejrůznějších druhů tělesných neduhů.

Obrázky: Freepik