Recyklujte a vyrobte si krájecí prkénko z PET víček

Recyklovaný plast je stále ještě tak trochu neznámou. Výrobci o něj moc nestojí, protože neví, co s nimi. A tak stále dokola mění na nekonečnou zásobu igelitových pytlíků. Třeba taková víčka od PET lahví jsou materiál s obrovským potenciálem. Lze z nich vyrobit prakticky cokoliv. Nejjednodušší a navíc užitečné je třeba kuchyňské prkénko.

Polyetylenová víčka jsou všude. Jsou dostupná, zdravotně nezávadná, úžasně barevná – a snadno tavitelná. Bez problému si s nimi poradí i obyčejná kuchyňská trouba. Výroba kuchyňského prkénka má jednu nespornou výhodu – nepotřebujete žádnou složitou formu, stačí vám běžný pekáček.

Nasekat, roztavit, odlít

Víčka se taví při teplotě kolem 250°C. Aby se snáze rozpustila, je lepší je předem nasekat na drobnější kousky. Není to ale bezpodmínečně nutné, roztaví se i v celku, jen jim to možná potrvá o něco déle. Rozpouštět je budeme na běžném kovovém pečícím plechu nebo v pekáčku, podle toho, co máte k dispozici, případně jaký tvar prkénka preferujete.

Pro snazší vyklopení výsledné taveniny je dobré plech důkladně vymazat rostlinným olejem jako při pečení.

Budete-li chtít vytvořit prkénko s úchytným ouškem, připravte si předmět oválného tvaru, řeba větší kovový visací zámek. Ten vložte do pekáčku v místě, kde požadujete ouško umístit a pečlivě jej obsypejte nakrájenými víčky. Pečlivě vyplňte celou formu a kousky srovnejte tak, aby tvořily rovnoměrnou, ve všech místech stejně vysokou vrstvu. Pozor na ruce, víčka jsou ostrá.

Šablona pomůže srovnat rovinu

Aby kuchyňské prkénko sloužilo jak má, je zapotřebí jej mít rovné. K tomu je potřeba vyrobit si šablonu, která bude svým tvarem a velikostí kopírovat tavicí nádobu, a to včetně zámku tvořícího ouško. Nejlépe je vyřezat jej ze dřeva.

Po vyjmutí z trouby tuto šablonu namazanou olejem umístíme na vrch taveniny a důkladně upevníme upínacími šrouby nebo ji jinak svrchu zatížíme a necháme několik hodin vychladnout. Poté, co plast vytvrdne, šablonu můžeme sejmout a hotové prkénko vyprostit  z formy. Možná bude třeba kladivo a trocha násilí. Pak už ale jenom zapilujeme nerovnosti a otřepy a prkénko je hotové.

Obrázky: RCPE channel