Rizika používání vatové tyčinky k čištění uší a lékaři doporučovaná alternativa

Otázka vhodnosti používání vatových tyčinek k čištění uší se zejména v posledním desetiletí řeší poměrně intenzivně, přičemž se stále více ozývají varovné hlasy, které upozorňují, že nejde o úplně nejvhodnější metodu. Na druhou stranu je však právě tento metoda pro mnoho lidí tak zažitá, že nad ní ani nepřemýšlí, pokračují v této činnosti a učí to i své děti.

Ucho a jeho samočištění

To, co máme z ucha tendenci odstraňovat, je ušní maz, který máme za odpadní a nežádoucí materiál. Tento maz je však pro ucho velice důležitý, protože chrání zvukovod, a to zejména před

  • Bakteriemi
  • Nečistotami, které by mohly způsobit různé záněty

Důležité je však jeho množství. Pokud je totiž ušního mazu příliš, může dokonce snížit funkci ucha. Z tohoto důvodu je vhodné maz odstraňovat, ale pouze ten přebytečný.

Pokud jsou vaše uši zdravé, mají schopnost samočištění, k němuž jim napomáhají chloupky, pomocí nichž jsou nečistoty vylučovány ven.

A co tedy vatová tyčinka?

Jak již bylo výše uvedeno, přebytečný maz je vhodné z uší odstraňovat, ale pouze šetrně. Vatové tyčinky použít můžete, nejlépe takové, který mají jemné mikrovlákno, ale je zapotřebí nezatlačovat je dovnitř a maz s nečistotami jen velice lehce namotat. Pokud totiž postupujete razantně a s vyšším tlakem, docílíte přesně opačného účinku, kdy maz zatlačíte do zvukovodu a on v něm vytvoří zátku. Ta může v lepším případě vyvolat pocit zalehlého ucha, ale v horším případě i zánět a zhoršení sluchu.

Vatové tyčinky však zdaleka nejsou jediným a ani nejvhodnějším mechanickým pomocníkem při čištění uší. Vhodná a lékaři doporučovaná je metoda, která se používala dříve, kdy se místo tyčinky použije vlastní malíček, který se omotá jemným ubrouskem. Výhodou tohoto postupu je zejména to, že na rozdíl od vatové tyčinky nehrozí zatlačení mazu do zvukovodu.

Pokud se jedná o případné používání ušních sprejů nebo výplachů, zde nejsou názory odborníků jednotné a k těmto pomůckám byste měli přistupovat s opatrností a ideálně až po konzultaci s lékařem.

Obrázky: Freepik