S malými bradavicemi k lékaři nemusíte. Domácí bezbolestné odstranění

Vyrašila vám malá bradavička na chodidle nebo na dlani? Určitě se vám to už někdy stalo. Bradavice způsobují viry a ve většině případů se vyskytují právě na rukou a nohou, občas ale také na jiných místech těla. Obvykle jsou bradavičky zcela nevinné, někdy ale mohou svědit nebo bolet, obzvlášť když se vyskytnou na namáhané části chodidla. Pokud s bradavičkou nechcete hned běžet k doktorovi, můžete se pokusit ji odstranit sami. Poradíme vám jednoduchý trik, který vás většiny malých bradaviček velmi snadno a hlavně bezbolestně zbaví.

Velké bradavice musí odstranit výhradně lékař

Bradavice jsou neškodné kožní výrůstky způsobené infekcí lidským kožním papilomavirem HPV. Ty se běžně vyskytují v lidské populaci a většinou nevyvolávají žádné závažnější problémy (s výjimkou rakoviny děložního čípku či infekčních kožních chorob). Lidský organismus může být tímto virem infikován i několik let, než se bradavice na těle projeví. V některých případech se nemusejí projevit nikdy, a přesto infikovaný člověk tento virus přenáší dál.

Lékaři bradavice obvykle ničí buďto lokálním zmrazením tekutým dusíkem, což je pokládáno za nejbezpečnější metodu, během které se zabrání přenosu viru na jiné části těla. Tento postup je vždy nutný v případě bradavic větších než 2 milimetry. Pokud jsou ale menší, můžete se pokusit je zlikvidovat některým z domácích prostředků.

Malé bradavice lze odstranit podomácku

Odstranění malých bradavic je doménou různých bylinkářů a kořenářek, které mají pro odstranění bradavic celou řadu účinných bylin a receptů. Doporučují bradavici potírat šťávou z vlaštovičníku, přikládat na ni plátek česneku či zázvoru nebo obligátní aloe.

Existují ale také mechanické metody, jak se lze bradavice bezbolestně zbavit. K té nejjednodušší budete potřebovat jenom tři věci: neprůhlednou izolepu, pemzu a vodu.

Z izolepy, nejlépe stříbrné kobercové lepenky či elektrikářské izolační pásky, vystřihněte čtvereček o něco větší, než je bradavice. Tímto čtverečkem pak bradavici přelepte a nechte jej na místě po dobu šesti dnů. Během této doby ji nesundávejte a vůbec si jí moc nevšímejte. Po uplynutí šesti dnů lepenku sundejte dolů a pět minut bradavici máčejte v teplé vodě. Pokud je na ruce a noze, prostě končetinu ponořte do misky či lavoru s vodou. (Pokud je jinde, nechte její odstranění na lékaři, mohli byste si způsobit na citlivé pokožce jizvy).

Po pěti minutách namáčení končetinu s bradavicí z vody vyndejte, vezměte pemzu a pořádně s ní bradavici vydrhněte. Protože je kůže změklá díky působení teplé vody, velmi snadno tímto způsobem můžete bradavici vyloupnout, aniž byste si způsobili bolest. Pokud se vám bradavici vyloupnout nepodaří, po této proceduře ji znovu překryjte novým čtverečkem z izolepy na dalších 6 dní. Během této doby by měla úplně zmizet.

Obrázky: Wikimedia Commons