Samovyšetření podezřelých pih nebo bradavic. Věnujte pozornost několika důležitým znakům

Zatímco většina bradaviček je benigních, některé mohou být zodpovědné za melanom, maligní nádor, který vyžaduje chirurgický zákrok. Jeho včasné určení zvyšuje šanci na zotavení a omezuje riziko návratu nádoru. Pro laické oko je však složité rozpoznat, která bradavice může být nebezpečná a jaká ne.

Dva typy rakoviny kůže

Je potřeba vědět, že existují dva hlavní typy rakoviny kůže – epiteliomy a melanomy. Epiteliom ve většině případů roste lokálně. Ovšem u 20% lidí s tímto onemocněním se jedná o spinocelulární karcinom, který se pravděpodobně vyvine v metastatický karcinom. Úmrtnost na melanom se pohybuje kolem 15%. Většinu melanomů však lze vyléčit, pokud jsou odhaleny včas.

Jak provést samovyšetření

Pro brzké odhalení melanomu je dobré nejdříve provést samovyšetření a soustředit se na několik hlavních známek, které by mohly značit, že máte co dočinění s nebezpečnou pihou nebo bradavičkou. Při jakémkoli podezření ihned navštivte svého lékaře.

  • Asymetrie – pokud je tvar asymetrický, vyhledejte radu dermatologa
  • Hrany – nepravidelné, rozpité, špatně ohraničené okraje mohou signalizovat ohrožující pihu
  • Barva – pokud je barva jednotná, bradavice nebo piha je neškodná, pokud má však jednu část tmavší než druhou nebo se zobrazuje několik odstínů, je potřeba podstupovat pravidelné kontroly
  • Průměr – riziko melanomu je vyšší, když je průměr pihy větší než 6 mm
  • Vývoj – změny ve velikosti i vzhledu by měly vyvolat obavy

Prevence rakoviny kůže

Ze všeho nejdůležitější je vyhýbat se dlouhodobému pobytu na sluníčku, a to zejména pro jedince se světlou pletí. UV záření zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Sluneční paprsky jsou rizikovým faktorem číslo jedna pro vznik maligního melanomu. Používejte opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 30. Stejně tak investujte do klobouků a čepic.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag.com