Selhávání jater dává tělo najevo specifickými signály

Játra jsou filtračním orgánem, který se nachází v pravé horní části břicha. Je to vyjma kůže největší orgán v lidském těle a je zodpovědný za přeměnu látek a filtraci těch toxických. Pokud je ale výrazným způsobem přetěžujeme, například nadlimitním pitím alkoholu či příjmem jiných škodlivin, narušujeme tak jejich strukturu a tím i funkci. Pakliže játra začínají selhávat, dává nám to tělo najevo souborem specifických příznaků, které je třeba rozpoznat a  včas přijmout vhodná protiopatření. Můžeme tím zabránit závažným a obtížně léčitelným zdravotním obtížím.

Žaludeční nevolnost

Zvracení a nevolnost jsou nejčastějšími příznaky jaterních potíží. Problém je v tom, že nevolnost se jako symptom objevuje u celé řady jiných druhů onemocnění, jako je otrava jídlem, migréna, nemoci z pohybu, potíže s ledvinami, závratě, deprese a u žen případně i časného těhotenství.

Nevolnosti zapříčiněné nefunkčností jater se zhoršují spolu s nimi. Důvodem je neschopnost jater odbourávat toxiny.

Únava

Pocit únavy a slabosti jsou další typickou známkou poškození jater. Protože nemohou odstraňovat toxiny, zatěžuje to celý organismus, který pak vyžaduje více odpočinku. Pokud se tedy často cítíte unaveni bez ohledu na množství a kvalitu spánku, kontaktujte lékaře.

Trávicí potíže

Játra jsou zásadní pro správně probíhající proces trávení, protože produkují žluč. Pokud žluč není dostupná nebo je jí málo, objevuje se průjem či naopak zácpa, nadýmání, syndrom dráždivého tračníku či žlučové kameny.

Změny barvy moči a stolice

Zvýšený obsah bilirubinu v moči způsobuje oranžové, jantarové až hnědé zabarvení moči. Hladnina bilirubinu se zvyšuje, protože játra nejsou schopná ho z organismu odbourat, a proto se odstraňuje močí. Totéž platí o stolici. Pokud se namísto hnědé barvy objeví žlutá nebo šedá, je to důvod k návštěvě lékaře.

Bolesti břicha a hromadění tekutin

Křeče a bolesti v nadbřišku doprovázené nadýmáním mohou být příznaky poškození jater. Jedním z prvních příznaků je pak hromadění tekutin v břiše a v ostatních částech těla, jako jsou kotníky a chodidla. To se projevuje otoky, které však ale mohou být způsobeny i jinými obtížemi, jako jsou lymfatické potíže, srdeční selhání, hormonální poruchy či potíže s ledvinami.

Svědění pokožky

Při selhání jater je kůže citlivější na dotek a zviditelňují se žíly a modřiny. Kromě toho se pokožka začíná loupat a svědit. Může pomoci správná hydratace, ale hlavně ošetření jater.

Obrázky: Freepik