Šetrné domácí způsoby, jak se zbavit vší

Na pultech lékáren je k dostání sice mnoho účinných přípravků proti vším, nicméně můžeme se dostat do situace, kdy jsou pro nás tyto přípravky nedostupné, anebo je nemůžeme použít třeba kvůli alergiím na účinné látky v nich. Potom můžeme sáhnout po některém z osvědčených domácích receptů. Nejsou sice tak agresivní, jako chemie z lékárny, nicméně přesto velmi dobře pomáhají se vší zbavit.

Tyto recepty nemají okamžité účinky a je třeba je použít opakovaně, abychom se vší kompletně zbavili. Většinou však postačí trojí aplikace zopakovaná během dvou po sobě jdoucích týdnů. Látky použité v návodech vši ale nezabíjejí, jen je ochromí natolik, aby bylo možné se jich zbavit.

Ocet

100 ml octa naředíme tímtéž množstvím čisté vody a naneseme na vlhké vlasy. Přikryjeme koupací čepicí nebo obalíme potravinářskou fólií a dvě hodiny necháme působit. Poté pročesáváme vlasy hustě ozubeným hřebenem tak, abychom vši vyčesali ven. Odstraněné parazity je dobré vhodit do nádoby s lihem, čímž je usmrtíme dřív, než se nám rozutečou po celém bytě.

Sůl

Dvě polévkové lžíce soli rozmícháme ve sklenici vody, dokud se nerozpustí. Solný roztok vetřete do vlasů a zakryté necháme působit tentokrát jenom 30 minut a vši i hnidy vyčešeme hustým hřebenem z vlasů ven a hodíme do alkoholu.

Bikarbonát

Použití bikarbonátu neboli hydrogenuhličitanu je snadné a velmi účinné. Stačí smíchat jednu polévkovou lžíci bikarbonátové soli s jedním šálkem kondicionéru nebo jiného zvlhčovače a nanést na vlhké vlasy. Opět pod fólií necháme dvě hodiny působit a vyčešeme vši i hnidy, které zabijeme lihem.

Routa vonná

Odvar z této rostliny vši vůbec nemají rády. Stačí připravit 200 ml vodního výluhu z rostliny, který ještě teplý naneseme na vlasy. Po dvou hodinách působení pod fólií z vlasů parazity vyčešeme.

Obrázky: Yuko Sach, Freepik