Seznam rostlin, které podle NASA dokážou pročistit ovzduší

Podle agentury na ochranu životního prostředí je prostor našich domovů až čtyřikrát více znečištěný, než venku. Běžně přítomné jsou zde látky, jako je benzen, trichlorethylen či formaldehyd nebo xylen. To jsou nebezpečné látky, které se přirozeně uvolňují z našeho nábytku, obrazů, osvěžovačů vzduchu a jiných předmětů, jejichž přítomnost v domě nám plíživě poškozuje zdraví. Spoustu škodlivin ze sebe uvolňuje také elektronika, což je problém, který řešila americký Národní úřad pro letectví a vesmír, známější pod zkratkou NASA.

Vědci z NASA řešili problém, jak čistit vzduch na vesmírných stanicích, kde z principu není možné ani větrání a přitom jsou doslova napěchované předměty uvolňujícími škodlivé látky do prostoru. Výzkumníci přišli na celou řadu rostlinných druhů, které v čištění vzduchu od škodlivin obzvláště vynikají a jsou tak vhodným prostředkem pro použití jak na palubě vesmírných stanic, tak ale také do každé zdravé domácnosti.

Zelenec

Rostlina s dlouhými, úzkými zelenobílými listy je nedostižná v odstranění nečistot, jako je formaldehyd, oxid uhelnatý a dalších toxinů.

Trpasličí palma

Tato palma dokáže přežít mnoho desítek let a ze vzduchu umí odfiltrovat látku jménem xylen, která je odpadním produktem rafinovaných ropných produktů, jako jsou například plasty. Optimální filtraci zařídí jedna rostlina na 9 metrů čtverečních.

Palma horská

Horské palmy odstraňují ze vzduchu benzen a formaldehyd, které obvykle vzlínají z lakovaného nábytku. Čím vyšší palma je, tím vyšší je její filtrační produktivita. Kromě toho také udržuje stálou vlhkost vzduchu, což oceníte zejména během zimní topné sezóny.

Aglaonema

Rostlina podobná rozšířené difenbachii či tchýninu jazyku je sice nebezpečná při pozření, ale dokáže bezpečně filtrovat benzen i formaldehyd. Je to ideální rostlina na psací stůl do pracovny či do obývacího pokoje.

Ledviník ztepilý

Tato kapradina z tropických lesů prospívá i při nízkém osvětlení a daří se jí ve vysoké vlhkosti, čímž je rostlinou jako stvořenou pro umístění do koupelny. Nejenže vypadá velmi pěkně, ale zároveň je skvělá pro odstranění formaldehydu rozptýleného ve vzduchu.

Obrázky: Pixabay