Silně páchnoucí moč jako ukazatel několika zdravotních problémů. Mohou se objevit i potíže s ledvinami

Močení není pouze stav vyprazdňování a následné úlevy, jedná se o komplexní proces, který je pro naše tělo nesmírně důležitý. V tomto mechanismu je zapojeno několik orgánů, což znamená, že moč může být skvělým ukazatelem, pokud jde o zdraví těchto částí těla. Zde je několik zdravotních problémů, na které poukazuje silně páchnoucí moč.

Odstranění odpadu prostřednictvím moči

Tělo je složitý stroj, který neustále produkuje odpad a moč je jedním ze způsobů, jak se ho zbavit. Dojít si na toaletu je tedy jednoduchý úkon, ale také výsledek několika spletených mechanismů.

Silně páchnoucí moč

Než přejdeme k příčinám silně páchnoucí moči, je třeba vzít v úvahu několik parametrů. V některých případech zápach pochází pouze z potravin, které konzumujeme a které vylučují specifický zápach, například česnek, cibule, chřest. Po ukončení procesu trávení se odér moči vrátí do normálu. Existují však i další faktory, které mohou vysvětlit změnu pachu naší moči, a mohou být spojeny s několika zdravotními problémy.

Dehydratace

Moč je z 95% voda. Když vaše tělo není dostatečně hydratované, stává se více koncentrovaným v chemických a pachových látkách. Dehydratace proto může způsobit silnější zápach moči. Nezapomeňte dostatečně pít a organismus hydratovat. Pamatujte, že se doporučuje vypít 1,5 – 2 litry vody denně.

Infekce močových cest

Páchnoucí moč může být známkou infekce močových cest. Ta je obvykle doprovázena dalšími příznaky, jako je svědění genitálií, naléhavé nutkání k močení, silný výtok a někdy i zakalená moč. Pokud trpíte těmito příznaky, je nezbytné navštívit lékaře.

Problémy s ledvinami

Ledviny jsou jedním z hlavních orgánů podílejících se na tvorbě moči. Moč s neobvyklým zápachem, který jde cítit čpavkem, proto může být známkou potíží s ledvinami, které již nejsou schopny správně plnit svou funkci.

Dysfunkce jater

Játra jsou klíčovým orgánem při odmítání odpadu v našem těle, podílí se totiž nejen na trávení a vylučování stolice, ale také na filtraci krve, tudíž při tvorbě moči. Páchnoucí tělesné tekutiny lze proto vysvětlit poruchou související s tímto životně důležitým orgánem.

Cukrovka

Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká, může to vést k moči, která se vyznačuje zápachem síry spojeným s tvorbou ketonů. V přítomnosti nemoci se mohou objevit další příznaky, včetně naléhavých nebo častých nutkání k močení, silné únavy a zvýšeného hladu, mimo jiné následků cukrovky. Pro lepší kontrolu páchnoucí moči se doporučuje hlídat si hladinu cukru.

Obrázky: Freepik