Sípání a kašlání v souvislosti s topnou sezónou. Lékaři varují před nebezpečím spojeným s otočením kohoutku

Teploty klesají, což pro většinu rodin znamená zahájení zimní topné sezóny. Zapnutí topného systému si žádá také další úpravy denního režimu a bohužel jedním z negativních jevů je omezení větrání. Je to logické i vzhledem k současným enormním cenám za plyn a elektřinu, odborníci však varují před rozšířením plísní v interiérech a následném zhoršení alergických reakcí i rozvojem astmatu.

Z chladu do teplého domova

Venku děti nebo vy nekašlete, ale po příchodu do teplého domova ano? Právě to bývá jeden z indikátorů, že se v domácnosti nacházejí houby a plísně, jejichž spory způsobují zhoršení dýchání, nevysvětlitelné rýmy, slzení očí, bolesti hlavy, ale vedou též k rozvoji alergických reakcí, především u dětí, seniorů nebo lidí s chronickými onemocněními.

Plísně se v interiérech rychle rozšiřují

Plísně, které patří mezi houby, se rychle rozšiřují a na zdech či v rozích pokrývají souvislé plochy, nebezpečné jsou především jejich výtrusy neboli spory. Ty se usazují na dalších vhodných površích, kde začínají růst nebo je může vdechnout člověk, kterému způsobují zdravotní obtíže. Nejlépe se plísním daří v nevětraných prostorech s vlhkostí vyšší než 60 % a při teplotách 20-25 °C. Objevují se na podlaze, za skříněmi nebo v rozích pokojů, nejčastěji bývají zasaženy pokoje, jako jsou koupelna, kuchyně nebo komora.

Příznaky výskytu plísní v domácnosti

Jak poznat, že se v interiérech vyskytují plísně? Někdy mohou být na místech, která nejsou dobře vidět, především za nábytkem, ale také pod podlahou, za různými hranami, ve ventilaci nebo vývodu topení. Nejvíce trpí dýchacími obtížemi děti, senioři nebo lidé s oslabenou imunitou, kterým způsobují spory kašel nebo kýchání. Kromě toho může docházet k:

  • Otokům nosu a sliznic
  • Svědění očí
  • Vyrážce
  • Bolestem v krku
  • Bolestem hlavy

Kde se berou plísně v domácnosti

Spory plísní se dostávají do interiéru pohybem vzduchu z venku, okny nebo dveřmi, větracími otvory nebo skrze klimatizační jednotky. Mohou ale také ulpívat na oblečení, botách nebo se dostat dovnitř na srsti domácích mazlíčků.

Jak minimalizovat přítomnost plísní v interiérech

Především je pro jejich eliminaci nutné pravidelné větrání i v zimním sychravém a chladném počasí. A zatímco v letním období se doporučuje nechat otevřená okna alespoň 30 minut několikrát denně, v zimním by se mělo při mínusových teplotách větrat pouhých 5-6 minut asi 4krát denně. Dále je důležité snížit vlhkost vzduchu v interiéru, která vzniká praním, sušením prádla nebo koupáním. Vhodné je odvětrávání za pomocí ventilačních systémů, prádlo není vhodné sušit uvnitř místností nebo na radiátorech. Po odhalení plísní je nutná jejich dokonalá likvidace ze stěn, potahových látek i koberců.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov, Bestlifeonline.com