Skvrna na čalounění auta nemusí znamenat drahé čištění. Odstranit ji zvládnete svépomocí

Ať už se snažíme sebevíc, vzniku skvrn na autosedačkách někdy zkrátka nejde zabránit. Ať už vypění plechovka limonády nebo na sedačku rozplácnou děti čokoládu, skvrny se na čalounění zkrátka občas objeví. Potíž ale nastává při jejich čištění, což v případě těchto povrchů, z nichž látku nelze odstranit, bývá občas problematické. Bez ohledu na druh znečištění ale existuje několik triků a metod, které nám pomohou se nechtěného znečištění zbavit.

Zázračná dvojice: Jedlá soda a ocet

Jedlá soda je jednou z nejzázračnějších věcí na planetě. S její pomocí lze vyčistit nevyčistitelné a vyleštit nevyleštitelné. A když ji zkombinujeme s bílým vinným octem, máme zázračnou dvojici, která pomůže ode všech skvrn. A pomůže nám i od znečištění sedaček našeho automobilu. Stačí ještě přibrat starý zubní kartáček a máme skoro vyhráno.

Do malé misky nasypeme trochu jedlé sody a přikápneme ocet v takovém množství, abychom vytvořili hustou a hladkou pastu. Obě složky důkladně promícháme. Do sodné pasty namočíme zubní kartáček a důkladně ji vetřeme do skvrny v čalounění vozu. Zhruba deset minut necháme směs ve skvrně působit. Nakonec všechno odstraníme za pomoci vysavače. Ten odstraní jak zbytky pasty, tak společně s ní také rozpuštěné nečistoty, které ulpívaly na vláknech čalounění. To pak bude vypadat úplně jako nové.

Druhý způsob, jak se zbavit skvrny na čalounění je použít aktivní pěnu, která je k dostání na benzinových stanicích, v drogeriích a v obchodech s autokosmetikou. Funguje podobným způsobem jako soda s octem. Není ale tolik ekologická.

Jak odstranit ptačí trus z karoserie

Jako bonus vám ještě prozradíme, jak správně odstranit ptačí exkrementy, které čas od času ulpí na povrchu karoserie. Potíž je v tom, že když hovínko na laku auta necháme, změníme tím teplotní rozpínavost materiálu, která je jiná pod hovínkem a mimo něj. To pak může snadno způsobit nechtěné praskliny v laku, které mohou vést až ke vzniku koroze. Potíž nastává ve chvíli, kdy se tuto nečistotu pokoušíme odstranit, ideálně tak, abychom nechtěné škrábance a praskliny nezpůsobili my sami během tohoto procesu. Je proto zapotřebí exkrement řádně rozmočit. Hovínko navlhčete trochou vody a položte na něj několik stránek novin. Ty pak rovněž zalijte větším množstvím vody a nechte takto máčet zhruba 20 minut. Pak papír sejměte. Změklé hovínko pak snadno z povrchu setřete kouskem suchého hadru.

Obrázky: Video Still