Smoothie nebo džus: Jaký nápoj má více benefitů

Smoothie i džus jistě dobře znáte. Jde o populární ovocné nebo zeleninové nápoje, které nejenom zaženou žízeň. Mají i pozitivní vliv na lidské zdraví. A co je vlastně lepší? To je otázka, kterou jste si určitě minimálně jednou položili. My vám na ní odpovíme.

Náklady

Podívejme se na rozdíl i z hlediska nákladů. Tedy toho, co je v nákupu levnější a co dražší. I to může rozhodovat o tom, po čem sáhnete raději. Cenově se sice vyplatí džus, jelikož smoothie je draží. V poměru toho, kolik ovoce však za svou cenu dostanete je džus v nevýhodě.

Množství živin

Tady na celé čáře jasně vítězí smoothie. Je to proto, že se jedná o rozmixované ovoce, kde není žádný přídavek vody. Ve stejném objemu tak najdete více živin než ve stejném objemu džusu, kde je často přidáno nemalé množství vody.

Trávení nápoje

Tady opět jasně dominuje smoothie. Je to dáno tím, že ovoce v něm zpracované je obvykle používáno celé. Včetně slupek, která obsahuje mnoho vlákniny. Výsledkem je následně to, že díky ní se tento nápoj tráví mnohem jednodušeji. I s ohledem na to, kolik toho tělo dokáže využít.

Osvěžení

Hlavně v létě nás zajímá, který z daných nápojů dokáže lépe osvěžit. Tady jasně dominuje džus, jelikož smoothie je zbytečně hutným nápojem, který v létě nemusí být ideální. A když ho zředíme ledem, už se z něho pomalu ale jistě stává džus.

Rozmanitost

Tady opět dominují džusy. Smoothie nelze udělat z libovolného ovoce nebo zeleniny. Oproti tomu vymačkat potřebnou šťávu a v případě potřeby ji i něčím doplnit není mnohdy problém. Jak u ovoce, tak i u zeleniny.

Obsah cukru

Tady je to nerozhodně. Čisté smoothie z ovoce mohou mít cukru celkem vysoký obsah. Tak tomu ale může být i u džusů, pokud jsou nějak doslazovány. Vždy tak zálež hlavně na konkrétním složení, a proto je tento souboj nerozhodný. Samozřejmě vždy bychom měli vybírat takový nápoj, která neobsahuje, pokud možno žádný cukr navíc.