Souvislost mezi artritidou a praskáním kloubů. Odborníci dospěli k závěru

Každý z nás má alespoň jednoho známého, který nedokáže odolat tomu šílenému zlozvyku v podobě praskání kloubů. Speciálně muži jsou v tomto přeborníci, praskají prsty o 25% – 50% častěji než ženy. Odborníci toto chování už nějakou dobu sledují a snaží se přijít, zdali je tento zlozvyk pro člověka nebezpečný či neškodný. Známe odpověď.

Co se konkrétně děje během praskání kloubů?

Klouby mezi kostmi jsou obklopeny kloubní chrupavkou a ta je zase obalena takzvaným pláštěm, který ji chrání. Kloub obsahuje tekutinu skládající se z kyslíku, dusíku a oxidu uhličitého, takže náhlý pohyb kloubu nebo silný tlak způsobí, že tyto plynové bubliny prasknou a vyprodukují dobře známý nepříjemný zvuk.

Je praskání kloubů škodlivé?

Jeden z lékařů, zabývající se touto problematikou, vyzkoušel experiment sám na sobě. Po dobu 60 let neustále praskal s klouby na své levé ruce. Prstů na pravé ruce si vůbec nevšímal. A co se stalo? Téměř nic. Prsty na levé ruce nebyly o nic víc horší než na pravé. Nerozvinula se u něj artritida ani žádná jiná poškození. Ve srovnání s dalšími výzkumy na toto téma dospěli odborníci k závěru, že neexistuje pravděpodobná souvislost mezi artritidou a praskáním kloubů.

Obrázky: Freepik