Spaní před televizí může mít na lidské zdraví vážné následky

Pravděpodobně už se to někdy stalo každému. Užíváte si film v televizi, když vás přepadne únava po dlouhém pracovním dni a najednou se probudíte uprostřed noci. První myšlenka obvykle bývá něco jako: „ Co tady dělám?“ Pokud jste přesvědčeni o tom, že spánek před televizí ničemu nevadí, máme pro vás špatnou zprávu. Opak je totiž pravdou. Spánek před běžící televizní obrazovkou totiž může mít i velmi vážné důsledky.

Světlo obrazovky přerušuje tvorbu melatoninu a narušuje spánek

Pokud si všimnete toho, že před televizí klimbáte, na nic nečekejte, vypněte ji a běžte si lehnout. Výzkumy ukazují, že spaní při běžícím televizním pořadu může mít zásadní vliv na stav vaší psychiky. Podle výzkumníka doktora Guye Meadowse to souvisí se světlem, které televize vysílá do svého okolí. Ze spánku před televizí může dokonce vzniknout i klinická deprese spojená s poruchou tvorby hormonu serotoninu. A to je docela šokující!

Nejzdravější je spát ve tmě. Když vyjde slunce, světelné receptory v sítnici na zadní části oka nám říkají, aby došlo k přerušení tvorby melatoninu, což je hormon, který v nás způsobuje ospalost. Takže když spíte před zářící televizní obrazovkou, může to bránit tomu, abyste upadli do hlubokého spánku. A protože kvalita spánku a vaše nálada spolu úzce souvisí, může se tato prostá skutečnost promítnout do kvality vašeho běžného života. Pokud pak spíte u televize pravidelně, může se u vás i vyvinout výše zmíněný depresivní stav.

Modré světlo může ohrozit váš zrak a zrychlit stárnutí

Světlo, které vyzařují obrazovky televizí, počítačů a mobilních telefonů je světlo modrého spektra, které podle odborníků škodí více než UVA a UVB záření. Modré světlo proniká do hlubokých vrstev pokožky a způsobuje tak dokonce oxidační stres a rychlé stárnutí buněk a vyšší tvorbu pigmentových skvrn.

Protože se pak při působení modrého světla buňky domnívají, že ještě není noc, nespustí tak přirozené opravné procesy v pokožce, což způsobuje nejen zrychlené stárnutí a kruhy pod očima, ale i nejrůznější vyrážky a akné.

Obrázky: Freepik