Specifické signály, kterými tělo hlásí rakovinu tlustého střeva. Ženy zbystřete, zakročit je třeba včas

I když si většinou po vyslovení názvu nemoci představíme postaršího muže, pravdou je, že rakovina tlustého střeva se týká obou pohlaví. Také příznaky jsou pro obě pohlaví stejná. Pro ženy je ale nemoc nebezpečnější, protože příznaky bývají obvykle připisovány gynekologickým obtížím. Nemoc tak zůstává delší dobu neléčená. V případě rakoviny je přitom potřeba zakročit co možná nejdříve.

Obvyklá forma rakoviny

Rakovina tlustého střeva bývá mezi rakovinami velice častá. Riziko je pro obě pohlaví přibližně stejné, navzdory tomu, že ji považujeme spíše za „mužskou“ nemoc. Skutečně tomu tak není. Jak už ale bylo řečeno: ženy obvykle považují příznaky rakoviny tlustého střeva za problémy v gynekologickém systému – a často se léčí bez návštěvy lékaře. Taktéž je pravdou, že lidé narozeni na přelomu tisíciletí, mají dvakrát větší šanci, že dostanou rakovinu tlustého střeva, než ti, kteří byli narozeni v roce 1950.

Příznaky rakoviny tlustého střeva u žen

Příznaky rakoviny tlustého střeva jsou pro obě pohlaví velmi podobná. Problémem u tohoto onemocnění je to, že v jeho raných fázích nepociťujete žádné příznaky. Nemoc je odhalena většinou až v dalších fázích, kdy je nemoc rozvinutější. Níže si popíšeme nejčastější příznaky tohoto onemocnění.

Anémie

Anémie je stav, kdy lidské tělo nemá tolik červených krvinek, kolik potřebuje. Konkrétně u rakoviny tlustého střeva to může znamenat, že dochází k vnitřnímu krvácení. Je to často jeden z počátečních příznaků kolorektálního karcinomu. U žen je tento problém složitější, protože u nich dochází ke ztrátě krve každý měsíc. Některé pacientky si tak myslí, že se jedná o menstruační krvácení a dál ho neřeší. To může vést ke zpoždění diagnostiky. Anémie se obvykle léčí doplňky stravy (jako je železo). Pokud by ale nedošlo ke zlepšení, je zapotřebí kontaktovat lékaře. 

Rektální krvácení

Lidé obvykle rektální onemocnění připisují jinému onemocnění – hemoroidům, což je nepříjemné cévní onemocnění nacházející se v oblasti konečníku. Hemoroidy mohou být vnitřní (ty nebolí, nesvědí, projevují se jen jako krvácení) nebo vnější (to jsou obvykle ty bolestivé, svědivé a také krvácející). Ať už se ale rektální krvácení objeví z jakéhokoli důvodu, není to normální. Je třeba navštívit lékaře, který provede vyšetření

Změna střevních návyků

Tělo miluje rutinu. Ve 20 byste měli mít stejný pohyb střev jako v 70. Pokud objevíte změnu, je to důvodem ke zpozornění. Mezi změny, na které byste se měli zaměřit, patří průjem, přetrvávající zácpa nebo časté vyprazdňování (čtyřikrát a více denně). Stolice ve tvaru tužky či pera může svědčit o nádoru, který blokuje tlusté střevo. Díky tomu je stolice tenčí než obvykle.

Křeče nebo bolesti břicha

Někdy si ženy myslí, že pokud mají křeče nebo je bolí břicho, mají spíše gynekologické problémy, jako jsou menstruační křeče nebo dokonce endometrióza. Pokud ale pociťujete bolest břicha, o které víte, že nesouvisí s vaším cyklem nebo pokud je bolest nová navštivte svého lékaře

Prevence

Prevence kolorektálního karcinomu začíná kolorektálním screeningem. Je to vyšetření, které spousta lidí považuje za velmi nepříjemné, nicméně začít bychom s ním měli ve věku 45 let. Poraďte se s lékařem o tom, jaké načasování je pro vás to pravé a zda vás rizikové faktory činí kandidátem na včasný screening.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com