Srovnání účinnosti pracího prášku a gelu

Když se před pár lety objevily na trhu prací gely, zdálo se, že s pracím práškem je amen. To se ale nestalo a prášky jsou na trhu dál. Domácnosti se přitom rozdělily na dva tábory, jedni přísahají na prášek, druzí na gel. Pravdou je, že prací prášek je levnější variantou a podle srovnávacích testů je i účinnější. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není. Záleží totiž na teplotě praní a druhu textilií. Na otázku, zda prát raději v prášku nebo v gelu je tedy odpověď: Jak kdy.

Prací prášek lépe odstraňuje skvrny, bělí prádlo a je levnější

Spotřebitelské testy jasně ukazují, že v účinnosti praní excelují prací prášky. Je to tím, že do sypké směsi lze použít více účinných surovin, které jsou v suchém stavu stabilnější a jejich prací síla se aktivuje až po kontaktu s vodou. Lépe než gel si proto prášek vede v bělení prádla a s odstraňováním skvrn, jako jsou od kávy, čaje, kakaa či rostlinných materiálů.

Nevýhodou prášku je ale to, že se hůře rozpouští při krátkých programech a nízkých teplotách. Pokud tedy často perete na teploty pod padesát stupňů, může prášek prádlo spíše znečistit, když se jeho nerozpuštěné částečky zachytí ve vláknech. Totéž také škodí vaší pračce.

Gel se snáze rozpouští při nižších teplotách a je vhodnější pro citlivé prádlo

Pokud tedy často perete prádlo, které nosíte jeden nebo dva dny, tedy minimálně znečištěné, případně textilie ze speciálních materiálů, jako jsou například vlna nebo hedvábí, je lepší sáhnout po pracím gelu. Ten se snadno rozpouští i při minimálních teplotách, nezachytává se ve vláknech a také o něco snáze odstraňuje mastné skvrny.

Pokud potřebujete odstranit větší znečištění, můžete gel nanést přímo na prádlo a nechat ho před praním chvíli působit. Speciální prostředky na citlivé materiály jsou pak dostupné výhradně v gelové formě.

Pozor na dávkování a nepřeplňujte pračku

Ať už perete práškem či gelem, některá pravidla pro oba typy prostředků  jsou společná. To první zní, že méně je někdy více. Mnozí lidé dávkují prací prostředky takzvaně od oka a často jich používají příliš mnoho v domnění, že tím zvýší účinnost praní. Jenomže opak je pravdou.

Pokud dávkování přeženete, nejenže se prací prostředek usadí ve vláknech a během praní se nezvládne vypláchnout ani vyždímat a prádlo může začít nelibě zapáchat. Tento efekt navíc ještě umocníte tím, když pračku přeplníte a prádlo se nestihne dostatečně namočit.

Závěr je tedy ten, že pokud chcete prát znečištěné prádlo na vysoké teploty, použijte prací prášek. Pokud se chystáte prát jemné prádlo nebo na krátký program s nízkou teplotou, použijte gel a v obou případech dbejte na správné dávkování podle instrukcí výrobce.

Obrázky: Pixaba